Darmowa dostawa od 449,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prostownik samochodowy - do czego służy, jaki wybrać?

2022-10-28

Prostownik samochodowy - do czego służy? Jaki wybrać?

 

Prostownik samochodowy - do czego służy, jaki wybrać? Spis treści:

 

Prostownik samochodowy - do czego służy?

Jaki prostownik wybrać?

Prostownik mikroprocesorowy - bezpieczny i skuteczny

Jak używać prostownika?

Podłączenie prostownika

 

Prostownik samochodowy - do czego służy?

Prostownik służy do zmiany napięcia przemiennego na stałe, co umożliwia naładowanie rozładowanego akumulatora.

Tą czynność wykonuje w celu naładowania akumulatora, rozładowanego m.in. przez mróz, lub też włączone radio. Co istotne, prostownik przedłuży także żywotność Twojego akumulatora, który zasila coraz większą ilość systemów. Czujniki, radary, systemy bezpieczeństwa i wiele innych funkcji, w które wyposaża się najnowsze samochody - potrzebują solidnego zasilania.

Jaki prostownik wybrać?

Wybór prostownika nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednie urządzenie może wyrządzić wiele szkód, poprzez uszkodzenie wrażliwych podzespołów elektronicznych.

Jeżeli jesteśmy właścicielami starszego modelu samochodu to bardzo prawdopodobne, że wystarczy nam zwykły prostownik. Takie rozwiązanie rekomenduje się w przypadku jeżeli akumulator został wykonany w technologii kwasowo-ołowiowej.

Jednak coraz więcej nowych samochodów posiada baterię z technologią AGM lub ECM. Wykorzystuje się je w samochodach wyposażonych w system START-STOP, a także z układami odzyskiwania energii.

 

Jaki prostownik wybrać ?

 

Wówczas do tego typu  akumulatorów niezbędne jest specjalistyczne urządzenie wyposażone w sterowanie mikroprocesorowe. Owe urządzenie dobiera odpowiednie parametry ładowania - które mogą różnić się w zależności od stopnia naładowania, lub też panującej temperatury.

Ważne, aby prostownik zapewniał bezobsługowe ładowanie. Istotne jest również to, aby posiadał automatyczne tryby diagnostyki, a także funkcje powstrzymywania napięcia oraz konserwacji akumulatora. Ważna jest także funkcja odsiarczania, dlatego, że zasiarczenie w głównej mierze powoduje spadek pojemności akumulatora. Czynność ta zajmuje nieco więcej czasu, ale może uratować akumulator.

 

Niektóre prostowniki posiadają automatyczną funkcję ładowania impulsowego. Wówczas kiedy ładowarka wykryje zbyt niskie napięcie akumulatora, automatycznie rozpoczyna ładowanie impulsowe.

Na rynku można spotkać także prostowniki z opcją „boost”, która jest w stanie naładować akumulator w ciągu kilku minut.

Prostownik mikroprocesorowy - bezpieczny i skuteczny

Prostownik mikroprocesorowy jest urządzeniem uniwersalnym, pasującym do większości instalacji elektrycznych. Urządzenie te samodzielnie ocenia stan akumulatora, a także ładuje je w sposób automatyczny. Prostowniki mikroprocesorowe świetnie sprawdzają się w przypadku ładowania mocno rozładowanych akumulatorów. W przypadku akumulatora żelowego tego rodzaju prostownik również jest rekomendowany. 

 

Prostownik mikroprocesorowy GEKO

Z całą pewnością prostowniki tego rodzaju, różnią się od prostowników transformatorowych, tym że ich działania nie trzeba kontrolować.

Bowiem to urządzenie samodzielnie dobiera właściwy prąd ładowania. Z kolei po naładowaniu, uruchamia się tzw. buforowy cykl pracy - służy on bieżącemu uzupełnianiu energii zmagazynowanej w baterii.

Kolejną różnicą jest waga urządzenia, prostowniki mikroprocesorowe są dużo lżejsze.

Jak używać prostownika?

Podłączenie prostownika do akumulatora jest czynnością niezwykle prostą. Większość specjalistów rekomenduje ładowanie akumulatora podłączonego do samochodu. W przypadku odłączenia akumulatora wiele nowoczesnych systemów w samochodzie może stracić swoje ustawienia, przez co gubi swoją adaptację. W tym celu niezbędne będzie przeprowadzenie diagnostyki komputerowej.

Najczęściej możemy spotkać prostowniki z napięciem 12V. Istnieją także prostowniki, które zmieniają napięcie na 6V / 12V lub 12V / 24V - z automatu, lub też za pomocą specjalnego przełącznika.

Dobrą praktyką jest podłączanie prostownika przynajmniej raz w roku - bez względu na to czy posiadasz nowy akumulator, czy kilkuletni. Proces ten wydłuża żywotność akumulatora.

Podłączenie prostownika

W przypadku tradycyjnych prostowników należy odłączyć akumulator od elektroniki, w przypadku prostownika z mikroprocesorem wykonanie tej czynności nie jest konieczne. Należy pamiętać, aby czerwony przewód prostownika znalazł się na dodatnim biegunie baterii,  z kolei czarny na ujemnym. Jeżeli się pomylimy możemy uszkodzić bezpiecznik, którego wymiana może być kosztowna. Po upewnieniu się, że kable są prawidłowo podpięte, możemy włożyć wtyczkę prostownika do kontaktu. Większość modeli prostowników posiada wskaźniki, dzięki którym wiemy, kiedy akumulator jest już naładowany. Nie należy jednak ładować go dłużej niż 10 godzin. Z kolei prostowniki z mikroprocesorem kończą swoją pracę automatycznie.

Wielu ekspertów przestrzega przed kupnem prostowników nieznanych marek. Tak jak pisaliśmy wcześniej, takie urządzenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

W sklepie hurtoils.pl znajdziesz prostowniki takich marek jak Osram, AMiO, Carpoint, czy Kukla.

 

Prostownik Kukla ładowarka akumulatora

 

 

Prostowniki w najlepszych cenach renomowanych producentów znajdziesz TUTAJ.

 

Przeczytaj także:

Jak sprawdzić akumulator ? Sprawdź swój akumulator przed zimą

 

pixel