Jak sprawdzić akumulator ? Sprawdź swój akumulator przed zimą
Jak sprawdzić akumulator ? Sprawdź swój akumulator przed zimą
Niektórzy kierowcy poszukują odpowiedzi na pytanie - jak sprawdzić akumulator, inni zaś czekają z tą ważną czynnością do samego końca.
Już podczas jesieni powinniśmy sprawdzić stan swojego akumulatora. Nawet w tym okresie temperatury mogą spaść poniżej zera, i utrudnić nam życie. Po pierwsze musimy pamiętać, że bateria samochodowa podczas mrozów traci swoją sprawność.
Już w temperaturze 0 stopni Celsjusza akumulator traci 10% swojej mocy. Z kolei w temperaturze - 10 stopni Celsjusza akumulator posiada już tylko 80 procent pojemności elektrycznej, a w przypadku temperatury ok. -25 stopni poziom ten obniża się do 60%. Należy także wziąć pod uwagę to, że podczas mrozów wzrastają opory silnika, z kolei sprawność rozrusznika maleje, dlatego też sprawny akumulator jest niezwykle istotną kwestią.
Zimą akumulatory są bardziej eksploatowane, dlatego, że używamy m.in. ogrzewania szyb, czy lusterek. Podgrzewane są także fotele, i kierownica. To wszytko sprawia, że pobierana jest większa ilość prądu. Poza tym jeżeli rzadko jeździmy samochodem w okresie zimowym, to większe prawdopodobieństwo, że samochód nie odpali podczas mrozów. Należy także pamiętać, że im nowszy samochód, tym pobór prądu podczas spoczynku może być większy. Wiąże się to z zasilaniem pamięci niektórych modułów, takich jak na przykład alarm.
Jak sprawdzić stan akumulatora?
Stan akumulatora możemy sprawdzić samodzielnie, lub też w warsztacie samochodowym.
Należy przede wszystkim oczyścić styki - ze śniedzi oraz innych zanieczyszczeń, dobrze też będzie zabezpieczyć zaciski wazeliną bezkwasową. Wówczas będą one odporne na warunki atmosferyczne, takie jak mróz, i duża wilgotność powietrza.
Kolejną istotną kwestią jest poziom elektrolitu. Do jego mierzenia wykorzystuje się aerometr, optymalna wartość gęstości elektrolitu powinna wynosić 1,28 g/cm3. Jeżeli gęstość jest niższa należy niezwłocznie naładować akumulator prostownikiem. Co ważne, jeżeli wartość spanie do poziomu poniżej 1,1 g/m3, najczęściej bateria nadaje się już do wymiany.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Średnio uznaje się, że akumulator powinno się wymieniać na nowy po 5 latach. Jednak podczas tego okresu, aby zadbać o jego jak najdłuższą żywotność, powinno się zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii.
Ściereczką antystatyczną powinno się oczyścić obudowę oraz bieguny akumulatora.
W razie potrzeby należy także dokręcić klemy.
Obecnie układy elektryczne w wyniku obsługi coraz większej ilości technologi, zapewniającej rozgrywkę, oraz rozwiązania ekologiczne takie jak rozwiązania Start-Stop - są dużo bardziej skomplikowane.
W takich przypadkach potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Niekiedy, po wymianie akumulatora należy zarejestrować go w systemie, co wymaga wiedzy diagnostycznej.
W przypadku kiedy samochód nie chce odpalić, nie oznacza od razu, że akumulator jest do wymiany. Należy podładować akumulator, lub postarać się uruchomić za pomocą kabli rozruchowych.
Najbezpieczniejszym sposobem na doładowanie akumulatora, jest wymontowanie go, oraz ładowanie za pomocą prostownika.
Sprawny akumulator podczas mrozów, powinien wytrzymać około 4 dni, bez uruchamiania pojazdu. Inne statystki podają, że akumulator ulega całkowitemu rozładowaniu po ok. 11 dniach.
Akumulator, oraz inne potrzebne akcesoria takie jak prostowniki, czy klemy znajdziesz TUTAJ.
Przeczytaj także: