Darmowa dostawa od 349,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naprawa opon i dętek

( ilość produktów: 15 )

Kleje i łatki do opon i dętek

Szybka naprawa, gdy każda minuta się liczy.

Niezawodne rozwiązania w nagłych przypadkach

Awarie opon i dętek są częstym zmartwieniem kierowców. Nasze kleje i łatki to idealne narzędzia do szybkiej i skutecznej naprawy. Wykonane z trwałych materiałów, zapewniają pewne i trwałe uszczelnienie, pozwalając kontynuować podróż. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą w zakresie serwisu samochodowego, czy zwykłym kierowcą, nasze produkty umożliwią Ci szybką naprawę, gdy jest to najbardziej potrzebne.

Jakie są rodzaje kleju do łatek oraz opon ?

Kleje do łatek i opon są specjalnymi typami klejów, które muszą być odporne na zmiany temperatury i ciśnienia oraz muszą być w stanie utrzymać szczelność powietrza. Oto kilka rodzajów klejów, które są najczęściej używane do naprawy dętek i opon:

 1. Kleje na bazie kauczuku: Te kleje zawierają rozpuszczalniki, które rozpuszczają powierzchniowy warstwę gumy na dętce lub oponie, pozwalając klejowi na lepsze przeniknięcie. Kiedy rozpuszczalnik odparowuje, klej staje się bardzo lepki, co pozwala na mocne przyklejenie łatki. Kleje na bazie kauczuku są najczęściej stosowane do naprawy dętek.

 2. Kleje wulkanizujące: Te kleje, znane również jako "kleje do zimnej wulkanizacji", tworzą bardzo mocne i trwałe połączenie z gumą. Są one najczęściej stosowane do naprawy opon, ponieważ są odporne na wysokie temperatury, które mogą powstać podczas jazdy.

 3. Kleje cyjanoakrylowe: Są to bardzo szybko schnące kleje, które mogą być używane do małych napraw opon. Jednak nie są one tak odporne na zmiany temperatury i ciśnienia jak kleje na bazie kauczuku czy kleje vulkanizujące, dlatego też nie są zalecane do długotrwałych napraw.

 4. Kleje do opon typu "dętka w sprayu": Te kleje są częścią zestawów do naprawy opon bez demontażu, które pozwalają na tymczasową naprawę opony i umożliwiają dalszą jazdę. Są one sprzedawane w aerozolach i stosowane do wypełnienia i zalepienia małych dziur w oponach.

Pamiętaj, że kleje do opon i dętek i są tylko jednym z elementów potrzebnych do naprawy. Równie ważne są odpowiednie łatki, narzędzia i techniki. W przypadku większych uszkodzeń lub jeśli nie masz pewności co do właściwej metody naprawy, zawsze skontaktuj się z profesjonalnym serwisem opon.

Jak naprawić dętkę ?

Naprawa dętki rowerowej lub motocyklowej jest dość prosta i można ją przeprowadzić w domu, o ile masz odpowiednie narzędzia. Oto podstawowe kroki:

 1. Znalezienie przecieku: Najpierw musisz znaleźć miejsce przecieku. Aby to zrobić, najłatwiej jest nadmuchać dętkę i poszukać miejsca, skąd uchodzi powietrze. Możesz to zrobić poprzez przyłożenie dętki do twarzy - skóra jest na tyle wrażliwa, że będzie w stanie wyczuć nawet niewielki przepływ powietrza. Inną metodą jest umieszczenie dętki w misce z wodą i obserwowanie, skąd wydobywają się bąbelki powietrza.

 2. Markowanie przecieku: Kiedy już znajdziesz miejsce przecieku, oznacz je na dętce. Możesz użyć do tego kredki lub marker.

 3. Przygotowanie dętki do naprawy: Przed nałożeniem łatki na dętkę, musisz ją odpowiednio przygotować. Rozpocznij od wypuszczenia powietrza z dętki. Następnie użyj szorstkiego papieru ściernego lub specjalnej tarki do stworzenia chropowatej powierzchni wokół przecieku. Pozwoli to na lepsze przyleganie łatki.

 4. Nałożenie kleju: Na przygotowane miejsce nałóż specjalny klej do dętek. Pozostaw go na kilka minut, aby nieco zaschnął. Nie nakładaj łatki od razu po nałożeniu kleju.

 5. Przyklejenie łatki: Gdy klej jest już nieco wyschnięty, nałóż łatkę na przeciek. Staraj się to zrobić tak, aby nie było pomiędzy łatką a dętką pęcherzyków powietrza. Naciśnij łatkę, aby dobrze przylegała do dętki.

 6. Sprawdzenie naprawy: Kiedy klej całkowicie zaschnie, nadmuchaj dętkę i sprawdź, czy powietrze z niej nie ucieka. Jeśli dętka nie traci powietrza, to oznacza, że naprawa była udana.

Pamiętaj, że naprawione dętki powinny służyć jedynie jako tymczasowe rozwiązanie. W miarę możliwości warto wymienić naprawioną dętkę na nową.

Jak naprawić oponę samochodową ?

Naprawa opony samochodowej jest bardziej skomplikowana niż naprawa dętki rowerowej i zazwyczaj wymaga specjalistycznego sprzętu. W wielu przypadkach, najlepiej jest zwrócić się do specjalisty. W niektórych sytuacjach, jednak możesz spróbować naprawić oponę samodzielnie, na przykład za pomocą zestawu do naprawy opon.

Zestawy do naprawy opon często składają się z tzw. grzybków (czasami nazywanych nitek lub kija), specjalnego kleju i narzędzi do ich wprowadzenia do opony. Poniżej znajduje się podstawowy proces naprawy opony samochodowej za pomocą takiego zestawu:

 1. Znajdź uszkodzenie: Zlokalizuj dziurę lub przecięcie w oponie.

 2. Przygotuj oponę: Oczyść obszar wokół uszkodzenia. W zestawie powinno być narzędzie do wyciągania wszelkich przedmiotów, które mogłyby być przyczyną przebicia (np. gwoździe).

 3. Wprowadź grzybek: Grzybek pokrywany jest specjalnym klejem (często dołączonym do zestawu) i następnie wprowadzany jest do dziury za pomocą specjalnego narzędzia. Po wprowadzeniu, grzybek powinien być przycięty do powierzchni opony.

 4. Nadmuchaj oponę i sprawdź naprawę: Po naprawie, nadmuchaj oponę do odpowiedniego ciśnienia i sprawdź, czy naprawa jest skuteczna. Możesz to zrobić obserwując oponę przez kilka minut i sprawdzając, czy ciśnienie w oponie się nie zmienia.

Jednakże, naprawa opony samochodowej w ten sposób jest rozwiązaniem tymczasowym i powinna pozwolić Ci bezpiecznie dotrzeć do najbliższego warsztatu samochodowego. Naprawa opony nie zawsze jest możliwa lub bezpieczna, szczególnie jeśli uszkodzenie jest duże, znajduje się na boku opony, czy jest ich wiele. Zdecydowanie zaleca się skonsultować naprawę opony z profesjonalnym serwisem opon.

Naprawa opony nie zwalnia też z obowiązku posiadania w samochodzie koła zapasowego lub zestawu do naprawy opon typu "dętka w sprayu". Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.

pixel