Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować auto do zimy?

2022-09-11

Jak przygotować auto do zimy ?

Zima to najcięższy okres dla naszego samochodu. Jeżeli auto nie jest garażowane, a w większości przypadków nie jest - to w większym stopniu jest narażone na mróz, śnieg, wilgoć, a także sól. Co zrobić, aby jak najlepiej przygotować auto do zimy, i unikać wielu nieprzyjemnych sytuacji, dowiesz się w niniejszym wpisie.

 

Jak przygotować auto do zimy? - Spis treści:

 

Jakie opony na zimę ?

Akumulator podczas zimy

Mycie auta w zimie

Płyn do spryskiwaczy zimowy

Zabezpieczenie lakieru

Co kupić na zimę do auta?

 

 

Jakie opony na zimę ?

Kluczową kwestią w tym aspekcie jest wymiana opon z letnich na zimowe. Zlekceważenie tej czynności, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Mimo, że każdy jest świadom konieczności wymiany opon, niektórzy czekają do ostatniego momentu - i z roku na rok zima zawsze zaskakuje kierowców.

Jakie opony na zimę

Letnie opony na zimę

Używanie opon letnich w warunkach zimowych nie dość, że zagraża życiu kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego, to może prowadzić także do uszkodzenia opon. Opony letnie mają niższy opór, i mniejszą przyczepność - przez co zostaje wydłużony czas hamowania.

Alternatywą jest założenie opon całorocznych, jednak one nie posiadają niestety wszystkich walorów opon zimowych, i także charakteryzują się niższą przyczepnością na śniegu.

Akumulator podczas zimy

Akumulator - pewnie niejednemu z nas zdarzyła się sytuacja, kiedy nie mógł odpalić samochodu po mroźnej nocy. Często dzieje się tak z silnikami diesla, dlatego, że potrzebują większej mocy rozruchowej, i dłużej nagrzewają się do optymalnej temperatury. Stan akumulatora możemy w łatwy sposób sprawdzić za pomocą miernika. Wówczas należy dokonać dwóch pomiarów - w stanie spoczynkowym, a także po obciążeniu. Takiego pomiaru dokonamy w każdym warsztacie samochodowym, za niewielką opłatę.

Zalecamy sprawdzenie akumulatorów przed zimą, aby unikać nieprzyjemnych niespodzianek. Wówczas może się okazać, że posiadamy dość zużyty akumulator, więc należy go wymienić na nowy.

Akumulator podczas zimy

Mycie auta w zimie

W zimę nasze samochody są narażone na sól, piach, śnieg, a także błoto. Dlatego, też należy myć auto nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale w szczególności na to, że wyżej wymienione czynniki mogą powodować korozję, a także niszczenie karoserii, oraz lakieru.

Samochodu nie należy myć na zewnątrz, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Przed myciem zasadniczym należy dobrze opłukać auto z soli, a także piachu. Po myciu trzeba dobrze osuszyć samochód, ze szczególnym uwzględnieniem  uszczelek.

Płyn do spryskiwaczy zimowy

Najlepszym okresem na zmianę płynu do spryskiwaczy jest późna jesień, tak aby zdążyć przed pierwszymi mrozami. Co ważne, nic nie stanie się kiedy zmieszamy płyn zimowy z letnim.

płyn do spryskiwaczy zimowy

Polecamy płyn do spryskiwaczy K2, który sprawdzi się w temperaturze nawet do -40 stopni Celsjusza.

Zabezpieczenie lakieru

Przez zimą należy sprawdzić czy samochód posiada rysy, zadrapania czy inne ubytki w lakierze. Dobre ich zabezpieczenie wówczas uchroni przed niekorzystnymi czynnikami - solą, czy wilgocią. Następnym etapem będzie pokrycie lakieru woskiem.

Dodatkową czynnością, która należy się wykonać przed zimą jest przesmarowanie wszystkich uszczelek w drzwiach, oraz bagażniku. Jeżeli twoje auto posiada zamek, to przed okresem zimowym należy go zabezpieczyć przez mrozem.

Powłoka ceramiczna cena

Powłoka ceramiczna przedłuża trwałość lakieru i lepiej go chroni, pomaga utrzymać samochód w czystości.

Cena za powłokę ceramiczną jest uzależniona od jej długotrwałości. Roczna powłoka ceramiczna oscyluje w kwotach 700 zł za rok, z kolei dwuletnia około 1300 zł. Pięcioletnie zabezpieczenie będzie to koszt od 25 000 zł.

powłoka ceramiczna nakładanie cena

Co kupić na zimę do auta?

zimowy płyn do spryskiwaczy,

odmrażacz do zamków,

- skrobaczka do szyb, lub odmrażacz do szyb

Dobrym rozwiązaniem będzie osłona na przednią szybę.

W sklepie hurtoils.pl przygotowaliśmy dedykowaną kategorię, gdzie znajdziecie wszystkie produkty niezbędne w zimie.

pixel