Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Apteczka samochodowa - czy jest obowiązkowa ?

2022-12-04

apteczka samochodowa czy jest obowiązkowa ?  

Ryzyko wypadku drogowego istnieje zawsze – nawet jeżeli za kierownicą zachowamy maksymalną ostrożność, to przecież nigdy nie mamy pewności, że zachowują ją pozostali uczestnicy ruchu drogowego. Uważamy więc, że kluczyka w stacyjce nie wolno przekręcić bez wcześniejszego upewnienia się, że na pokładzie auta znajduje się apteczka samochodowa. Jej zawartość jest przecież niezbędna do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku! Dziś więc chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej na temat apteczki samochodowej – co powinno się znaleźć w każdej apteczce? Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa? Czy dostanę mandat za brak apteczki samochodowej? Zapraszamy do dalszej lektury!

Apteczka samochodowa wyposażenie

„Apteczka samochodowa jest najważniejszym pasażerem każdego pojazdu” – z tym zdaniem nie sposób się nie zgodzić. My ze swojej strony dodalibyśmy jedynie na początku frazę „Dobrze wyposażona”. Dlatego poniżej wymieniamy elementy, które powinny stanowić obowiązkową zawartość każdej apteczki samochodowej:

 • koc termiczny (koc termoizolacyjny),
 • plastry,
 • gaza jałowa (kompresy jałowe),
 • bandaże,
 • nożyczki,
 • rękawice jednorazowe,
 • opaski uciskowe,
 • ustniki do sztucznego oddychania.

Warto również zaopatrzyć się w wodę utlenioną oraz ewentualnie, leki przeciwbólowe. Jeżeli już mowa o lekach to pamiętaj, że podawanie ich osobie poszkodowanej jest zabronione. Dlatego są to środki do użytku osobistego lub jeżeli poszkodowany zastosuje je samodzielnie.

apteczka samochodowa wyposażenie

Apteczka samochodowa w Polsce – przepisy

Czy w myśl polskiego prawa w każdym pojeździe powinna znajdować się apteczka samochodowa? Wymagania prawne są w tej kwestii jasno określone. Posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkiem kierowcy poruszającego się po polskich drogach. Obowiązkiem jest natomiast udzielenie pierwszej pomocy – może się ona ograniczyć do poinformowania służb o zaistniałym wypadku. My jednak sugerujemy, aby odświeżyć wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zadbać o to, by apteczka samochodowa zadomowiła się na stałe w naszym aucie. Nikt z nas przecież nie wie, kiedy ta wiedza wraz z zawartością apteczki może uratować czyjeś życie.

W Polsce co roku notuje się około 30 000 wypadków samochodowych, w wyniku których rannych zostaje około 35 000 osób. Ostatnie lata wykazują niewielką poprawę – w roku 2020 i 2021 liczba zarejestrowanych wypadków zbliżyła się do 20 000. Poprawa ta jednak może mieć związek z lockdownami w minionych latach, ponieważ jednym z ich efektów, był zmniejszony ruch na drogach. Mamy nadzieję, że dane z roku 2022 pokażą, że tendencja spadkowa została utrzymana, a kierowcy jeżdżą uważniej. Wspominając o danych, warto napisać jeszcze o jednej liczbie – liczbie osób, które poniosły śmierć w wyniku zdarzeń na drogach. Liczba ta, co roku jest zbliżona do 5000 – wielu z tych śmierci pewnie można by uniknąć, gdyby osoby te na czas otrzymały pierwszą pomoc. Podsumowując, nawet jeżeli nie grozi nam mandat za brak apteczki samochodowej, to nieposiadanie jej w samochodzie można śmiało uznać za wyraz skrajnej nieodpowiedzialności.

Apteczka samochodowa – gdzie kupić?

Gdzie kupić apteczkę samochodową? Produkt jest dostępny na każdej stacji benzynowej – ceny produktów medycznych w takich miejscach potrafią jednak przyprawiać o zawroty głowy, dlatego sugerujemy zakup apteczki przez internet. Jako hurtownia motoryzacyjna zajmujemy się sprzedażą akcesoriów, kosmetyków samochodowych, elementów oświetlenia oraz wielu innych produktów przydatnych dla kierowców – w tym apteczek samochodowych. Jedną z nich jest apteczka samochodowa din 13164 – zestaw produktów medycznych zamknięty w estetycznym plastikowym pudełku, które zmieści się w schowku każdego auta. Oprócz niezbędnych bandaży, kompresów czy koca termicznego, w zestawie znajdziemy również ustnik oraz instrukcję pierwszej pomocy. Zatrzymajmy się przy ostatniej z wymienionych. Nikt z nas nie wie, jak zachowa się w stresującej sytuacji, dlatego wspomniane informacje pomogą Ci zebrać myśli i wyznaczyć kierunek postępowania w razie wystąpienia wypadku drogowego!

apteczka samochodowa din 13164

Apteczka samochodowa – gdzie jest obowiązkowa? W tych krajach nie wolno poruszać się samochodem bez apteczki!

Opowiedzieliśmy już o tym, jak przepisy polskiego prawa odnoszą się do posiadania apteczki samochodowej. Jeżeli więc czytasz ten artykuł wyrywkowo, to zapraszamy kilka akapitów wyżej po więcej informacji na ten temat, a teraz opowiemy trochę o naszych bliższych i dalszych europejskich sąsiadach. W jakich krajach otrzymasz mandat za nieposiadanie apteczki w samochodzie? Poniżej wymieniamy kraje, których prawo nakazuje kierowcy posiadanie apteczki samochodowej:

 • Hiszpania,
 • Portugalia,
 • Austria,
 • Chorwacja,
 • Holandia,
 • Szwecja,
 • Estonia,
 • Belgia,
 • Czechy,
 • Francja,
 • Litwa,
 • Słowacja,
 • Wielka Brytania.

Liczymy na to, że nasi czytelnicy jeżdżą wyłącznie z apteczką. Jednak jeżeli jednak szukasz odpowiedzi na pytanie: „Czy dostanę mandat za brak apteczki samochodowej w samochodzie?” to odpowiedź brzmi tak – w krajach wymienionych powyżej nieposiadanie apteczki samochodowej w aucie grozi mandatem. Upewnij się więc przed podróżą, czy w samochodzie posiadasz w pełni wyposażoną apteczkę.

Apteczka w wypożyczonym samochodzie – czy muszę ją zapewnić?

Zapewne wielu naszych czytelników wypożyczało kiedyś samochód w jednym z krajów z powyższej listy. Skoro bohaterka niniejszego artykułu stanowi w nich element obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu, to kto powinien ją zapewnić? Jeżeli planujesz wypożyczyć samochód w którymś z wymienionych krajów, to pamiętaj, że obowiązek wyposażenia pojazdu w apteczkę leży po stronie wypożyczalni. Informację tę warto mieć na uwadze w momencie odbioru samochodu z takiego punktu – obok kontroli stanu technicznego wypożyczanego pojazdu sprawdź również jego obowiązkowe wyposażenie!

Czy apteczka ma termin ważności ?

To jedno z pytań często zadawanych przez kierowców. Apteczka samochodowa jako taka nie posiada własnego terminu ważności. Warto jednak regularnie dbać o to, by jej zawartość nie była przeterminowana. O ile bandaże czy koc termiczny nie mają określonego terminu ważności, o tyle plastry już takowy posiadają. Pamiętaj również, że woda utleniona powinna być zużyta do 14 dni od momentu otwarcia. W tym miejscu dodamy, że warto regularnie robić remanent apteczki samochodowej, aby w sytuacji, kiedy jej zawartość okaże się potrzebna mieć pełen dostęp do produktów medycznych. Na koniec życzymy Wam bezpiecznych podróży – bez wypadków i konieczności użycia apteczki samochodowej!

Przeczytaj także:

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - czyli co powinniśmy mieć w swoim aucie?

 

 

pixel