Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - czyli co powinniśmy mieć w swoim aucie ?

2022-09-01

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - czyli co powinniśmy mieć w swoim aucie ?

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - czyli co powinniśmy mieć w swoim aucie ? - Spis treści:

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - najważniejsze informacje

Czy gaśnica jest obowiązkowa?

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie ?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu ?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu, a trójkąt ostrzegawczy

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2022 - podsumowanie

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - najważniejsze informacje

Obowiązkowe wyposażenie samochodu jest istotną kwestią, o którą należy zadbać nie tylko ze względu na możliwość otrzymania mandatu za jego brak. Przede wszystkim powinno się mieć na uwadze własne bezpieczeństwo, oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

 

 Czy gaśnica jest obowiązkowa?

 

Gaśnica samochodowa jako obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach musi spełniać następujące warunki:

  • Minimalna pojemność 1 kg.
  • Umieszczona w odpowiednim miejscu, do którego jest łatwy dostęp.
  • Obowiązkowo powinna mieć ważną homologację
  • Aktualne badania techniczne, które należy odnawiać co rok.

Z powodu braku gaśnicy możemy się narazić na nałożenie mandatu karnego.

 

Czy gaśnica w aucie jest obowiązkowa ?

 

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?

 

Mimo że apteczka  samochodowa nie znalazła się na liście obowiązkowego wyposażenia, to warto ją mieć w aucie, ponieważ może przydać się nam w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Powinny się w niej znaleźć m.in.: opatrunki, bandaże, kompresy gazowe, opaska uciskowa, koc termiczny, gumowe rękawiczki, maseczka do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, trójkątna chusta, oraz nożyczki.

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - apteczka

 

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu ?

 

Kamizelka odblaskowa dla własnego bezpieczeństwa

Co prawda Minister Infrastruktury nie nakłada obowiązku posiadania na terenie naszego kraju kamizelki odblaskowej w samochodzie, ale warto ją mieć. Może okazać się bardzo przydatna w razie ewentualnego wypadku w ruchu drogowym, czy też przy zmianie koła na poboczu drogi. Dlatego w trosce o własne bezpieczeństwo kamizelkę powinniśmy mieć zawsze w aucie.

Kamizelka odblaskowa dla własnego bezpieczeństwa

 

Ile trzeba mieć kamizelek w samochodzie?

W Polsce nie ma obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej. Jednak przy wysiadaniu z samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym należy ją założyć. W innych krajach jest wymóg obowiązkowego posiadania kamizelki przez kierowcę.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu, a trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy jest kolejnym obowiązkowym sprzętem na wyposażeniu pojazdu, również powinien odpowiadać ustalonym kryteriom. Przede wszystkim musi posiadać stosowną homologację, której warunkiem jest odpowiednio duża powierzchnia. Nie wolno bagatelizować obowiązku posiadania trójkąta spełniającego wymogi narzucone przez ustawodawcę. Poza narażeniem na mandat jego brak bądź nieodpowiednie parametry mogą być przyczyną wypadków. Ponadto trójkąt ostrzegawczy jest również bardzo przydatny podczas holowania auta.

Jaki mandat za brak gaśnicy 2022?

Za brak gaśnicy, oraz trójkąta ostrzegawczego mandaty mogą wahać się w granicach od 20 do aż 500 zł. Co ciekawe w odniesieniu do gaśnicy, mandat możemy otrzymać za jej brak, lub nieodpowiednią wagę, i nieodpowiednie przewożenie. Mandatu nie można otrzymać, za jej nieważność. To ostatnie może skutkować natomiast nieotrzymaniem pozytywnej oceny podczas badania technicznego pojazdu.

Linka holownicza i inne akcesoria

Linka holownicza to sprzęt, którego posiadania w aucie nikt nie powinien kwestionować, bo może nam pomóc w wielu sytuacjach, choćby zimą, gdy utkniemy w zaspie śnieżnej. Przyda się też zestaw podstawowych narzędzi, a od nałożenia mandatu może uchronić nas posiadanie dodatkowego kompletu żarówek. Posiadanie koła zapasowego wraz z podnośnikiem, oraz kluczem do kół powinno być oczywistością dla każdego kierowcy. Warto także posiadać instrukcję udzielania pierwszej pomocy, którą można nabyć na stacjach benzynowych, lub też wydrukować z internetu.

Wymienione nieobowiązkowe elementy wyposażenia warto wozić w samochodzie dla własnego bezpieczeństwa, ponieważ każdy z nich może być przydatny w sytuacji awaryjnej.

 Linka holownicza GEKO jako element obowiązkowego wyposażenia samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską, nawet jeżeli w danym kraju przez który podróżujemy obowiązują inne przepisy, nas dotyczą przepisu z kraju, w którym samochód został zarejestrowany. W większości krajów obowiązkowa jest gaśnica, oraz trójkąt ostrzegawczy, jednak w niektórych dodatkowo jest to apteczka i kamizelką. Aby unikać stresu podczas podróży warto wyposażyć się w te ostatnie produkty. Służby mundurowe często wymagają tego, co obowiązuje w ich kraju - nie znając zapisów Konwencji Genewskiej. Co do kamizelki warto mieć na uwadze, że istnieje obowiązek jej założenia, gdy wysiadamy z samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2022 - podsumowanie

Samochód, który jest zarejestrowany w Polsce, obowiązkowo musi posiadać sprawną gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, a także widoczną tablicę rejestracyjną. Ta ostatnia musi być czysta, oraz dobrze oświetlona.

pixel