Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wymiana żarówki w samochodzie - praktyczny poradnik

2022-08-25

 Wymiana  żarówki w aucie praktyczny poradnik

Często zadajemy sobie pytanie - Jak wymienić żarówkę? Wymiana żarówki w aucie - czy sobie z tym poradzę ? 

Poniżej znajduje się kompletny poradnik. dzięki któremu otrzymasz wszelkie niezbędne informacje:

 

Wymiana żarówki - podstawowe pytania

Wymiana żarówki w aucie

Wymiana żarówki h7

Procedura demontażu

Lampa tylna

Wymiana żarówki h7 koszt

 

Wymiana żarówki - podstawowe pytania

Każdy użytkownik samochodu osobowego wcześniej, czy później będzie musiał zmierzyć się z wymianą żarówki w swoim pojeździe. Jest to jeden z tych elementów, które wymagają okresowej wymiany, a mają ogromny wpływ na widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Dla wszystkich tych, którzy podejmują się samodzielnej wymiany żarówki w samochodzie, przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przed rozpoczęciem procedury wymiany żarówki przedniej, najczęściej brzmi: jak się do niej dostać. W przypadku samochodów produkowanych mniej więcej do roku 1998 do wymiany lamp przednich konieczne będzie podniesienie maski pojazdu i znalezienie gniazda, do którego podłączone są poszczególne żarówki. W pojazdach nowszych niejednokrotnie zdarza się, że do wymiany żarówki konieczne jest zdemontowanie jakiejś części (np. obudowy filtra powietrza). Niezbędne może okazać się także rozłączenie i wyjęcie akumulatora; w niektórych przypadkach wymiana żarówki wymaga zdemontowania całych lamp. Niektórzy producenci samochodów umożliwili dostęp do żarówek przednich poprzez specjalne klapki ulokowane w błotnikach kół przednich. Jeśli wymiana żarówki będzie wykonywana w takim właśnie samochodzie, wówczas, aby dostać się do wspomnianej zaślepki, należy skręcić koła maksymalnie w lewo przy wymianie żarówki z prawej strony, lub w prawo – przy wymianie żarówki lewej.

Wymiana żarówki w aucie

Gdy mamy już za sobą etap przygotowawczy i wiemy, w jaki sposób dostać się do żarówki przedniej w naszym pojeździe, powinniśmy przystąpić do demontażu wtyczki. Warto zapamiętać, że w pierwszej kolejności powinniśmy wypiąć samą wtyczkę z kablami zasilającymi, a dopiero później wyciągać samą żarówkę. Wyciąganie obu tych elementów jednocześnie jest zadaniem trudnym, obarczonym dodatkowo sporym ryzykiem uszkodzenia któregoś z nich. Przy wymianie żarówki halogenowej pamiętajmy, żeby nie dotykać jej szklanej części dłonią. Zabrudzona/zatłuszczona żarówka halogenowa jest bardziej podatna na matowienie i uszkodzenia, co skraca jej żywotność.

Wymiana żarówki h7

Żarówki halogenowe to wciąż jedne z najczęściej stosowanych żarówek, jeżeli chodzi o oświetlenie samochodu. Najpopularniejsza jest żarówka h7, która  charakteryzuje się największą wydajnością świetlną.

Żarówkę h7 używa się w światłach mijania, oraz światłach drogowych.

Wymiana żarówki h7

Procedura demontażu

Przy demontażu samej żarówki należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję, w jakiej się ona znajduje. Konstrukcja niektórych żarówek uniemożliwia zamontowanie ich w nieprawidłowej pozycji. Taką rolę spełniają np. specjalne blaszane ząbki w żarówkach halogenowych, które sprawiają, że żarówka może zostać zamontowana wyłącznie w jednej poprawnej pozycji. Elementem mocującym żarówki halogenowe jest często sprężynujący drut, który należy odpowiednio odbezpieczyć w celu wyjęcia żarówki. Następnie należy ponownie zabezpieczyć drut.

Odbezpieczenie polega najczęściej na dociśnięciu górnej części drutu i przesunięcie jej w lewo lub w prawo. W ten sam sposób postępujemy w przypadku blokowania w gnieździe nowej żarówki.

Wymiana żarówki w aucie procedura demontażu

Dokonując wymiany żarówki przedniej, należy także zwrócić uwagę na to, aby nowa żarówka dobrze i równo przylegała do gniazda. Źle osadzona żarówka przednia może oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, a dodatkowo o wiele łatwiej może ulec uszkodzeniu w czasie jazdy. W czasie wymiany dobrze jest patrzeć na żarówkę od przodu, czyli od strony lampy. Będzie to sporym ułatwieniem, a jednocześnie pozwoli zminimalizować ryzyko niepoprawnego osadzenia żarówki w gnieździe.

Wymiana żarówek świateł pozycyjnych i kierunkowskazów jest stosunkowo prosta i nie powinna sprawiać większych kłopotów. Żarówki te posiadają wtyczki, które należy obrócić, a następnie wyjąć razem z żarówką. Żarówki świateł pozycyjnych (W5W) po prostu wsuwamy do specjalnej wtyczki, a żarówki typu P21W wymieniamy, delikatnie dociskając i obracając je w gnieździe.

Lampa tylna

Żarówki lamp tylnych zazwyczaj są osadzone w jednej większej obudowie. Wymiana żarówek może wymagać demontażu całej lampy. Aby dostać się do obudowy, należy zdemontować część tapicerki wewnątrz bagażnika. Następnie powinno się wypiąć wtyczkę z przewodami zasilającymi, a na końcu odpiąć zatrzaski obudowy. Mogą być one dodatkowo przykręcone jedną lub kilkoma śrubami mocującymi.

Po demontażu całej lampy należy wymienić żarówkę, a następnie z powrotem zamontować lampę tylną.

W przypadku jakichkolwiek problemów z wymianą żarówki z pomocą przychodzą oczywiście doświadczeni mechanicy. Niemniej jednak w zdecydowanej większości wypadków żarówki samochodowe można z powodzeniem wymieniać samodzielnie.

Wymiana żarówki h7 koszt

Koszt wymiany żarówki u mechanika kosztuje ok. 20-30 zł w przypadku samochodów o prostych konstrukcjach, w tych  bardziej rozbudowanych, może wynosić nawet około 80 zł.

Żarówka h7 cena

Jeżeli samodzielnie wymieniasz żarówkę h7 jej koszt będzie wynosił od 6 zł.

Najtańszą żarówkę h7 otrzymasz tutaj 

Wymiana żarówki w aucie - H7 Bosma

pixel