Darmowa dostawa od 449,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wymiana filtra paliwa - wszystko co powinieneś o tym wiedzieć

2022-08-28
Wymiana filtra paliwa - wszystko co powinieneś o tym wiedzieć
Każdy samochód jest wyposażony w zestaw filtrów. Są to elementy eksploatacyjne, należy je więc wymieniać – początkowo przy okazji przeglądów okresowych wymaganych przez warunki gwarancji, a później samodzielnie, w odstępach czasu zalecanych przez producenta. Poniżej dowiesz się jak przebiega wymiana filtra paliwa. Zapraszamy do lektury.

Wymiana filtra paliwa - wszystko co powinieneś o tym wiedzieć - Spis treści:

 

Kiedy wymienić filtr paliwa ? 

Początek sezonu jesienno - zimowego to bardzo dobry moment na sprawdzenie i ewentualną wymianę filtrów, szczególnie filtrów paliwa. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, gdy temperatury spadną poniżej zera i zapchane filtry zaczną sprawiać kłopoty. Poniżej dowiesz się po jakim okresie rekomenduje się wymianę filtra paliwa.

Co zanieczyszcza filtr paliwa ?

Teoretycznie, paliwo kupowane na stacji benzynowej nie powinno posiadać zanieczyszczeń, mają o to zadbać filtry montowane w pompach dystrybutorów. W praktyce bywa różnie. Drobne zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłów czy cząsteczek rdzy mogą być obecne na końcówce nalewaka, w okolicy wlewu paliwa, na karnistrze albo lejku, używanym do tankowania poza stacją. Na ściankach zbiornika paliwa może skraplać się woda, w oleju napędowym z czasem wytrącają się cząstki stałe.

Zazwyczaj w całym okresie eksploatacji samochodu nikt nie zagląda do zbiornika paliwa, tymczasem w ciągu kilkunastu lat zanieczyszczenia mogą osiadać na dnie i ściankach zbiornika oraz na wewnętrznych ściankach przewodu łączącego wlew ze zbiornikiem. Z czasem może pojawić się rdza.

co zanieczysza flitr paliwa ?

W starszych autach wyposażonych w gaźniki sytuacja była w miarę prosta: jeśli zanieczyszczenia dostały się do układu paliwowego, to z reguły zatykały jedną z dysz w gaźniku. Aby usunąć usterkę, wystarczyło ją przedmuchać. W samochodach z silnikami wysokoprężnymi oraz w nowoczesnych samochodach z silnikami benzynowymi usunięcie awarii wymaga wymiany wtryskiwacza lub pompowtryskiwacza albo remontu pompy wtryskowej. Wiąże się to ze sporym wydatkiem  - od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Filtr paliwa - co ile wymiana ?

Filtr paliwa, niekiedy wyposażony w separator wody, skutecznie chroni elementy układu paliwowego, ale tylko pod warunkiem serwisowania go zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie współcześnie produkowane samochody są fabrycznie wyposażane w filtr paliwa. Niektórzy producenci montują filtry, które teoretycznie powinny wystarczyć do końca życia samochodu, inni zalecają wymianę po osiągnięciu pewnego przebiegu. W rzeczywistości bywa różnie. Zdarza się, że w starszych samochodach trzeba wymienić filtr, ponieważ pojazd zdołał przeżyć znacznie dłużej, niż zakładał producent. Bywa i tak, że jakość paliwa albo warunki tankowania sprzyjają szybszemu zatykaniu filtra.

Niektórzy producenci rekomendują wymianę filtra przy każdorazowym  przejechaniu  30 tysięcy km. Inni zaś kolejno od 60, 100 do nawet 120 tysięcy km. Przyjmuje się, że w przypadku posiadania samochodu z silnikiem wysokoprężnym filtr paliwa należy wymienić przy okazji wymiany oleju.

Najbardziej odpowiednim okresem na wymianę filtra paliwa uznaje się okres jesienny. Wraz z pierwszymi niskimi temperaturami mogą odkładać się w filtrze różnego rodzaju zanieczyszczenia, oraz woda.

Filtr paliwa co ile wymiana  ?

Jak wymienić filtr paliwa ?

Wymiana filtra paliwa nie jest czynnością skomplikowaną w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi. Z kolei właściciele Diesli powinni skorzystać z pomocy wykwalifikowanych mechaników.

Wymiana filtra paliwa w silnikach 1.9 TDI

Uśredniając, filtr paliwa w silnikach 1.9 TDI należy wymieniać co 50 tysięcy przebytych km. Często jednak, prewencyjnie filtr paliwa wymienia się co 30 tysięcy km.

Mimo, iż w internecie można spotkać się z wieloma poradnikami, jak samemu wymienić filtr paliwa w dieslu, nie zaleca się, aby robić to na własną rękę.  Przestrzega się zatem przed tego rodzaju działaniami, nierzadko bowiem dochodzi do zniszczenia kosztownych elementów układu wtryskowego.

Wymiana filtra paliwa a benzyna

Wymiana filtra paliwa w silnikach benzynowych nie jest wymagającą czynnością, należy jedynie odkręcić opaski zaciskające przewody. Czasami niezbędny może być zestaw specjalnych kluczy, które ułatwiają odkręcenie nakrętki przewodu paliwowego.

Co istotne, po wymianie filtra paliwa, i koniecznie przed uruchomieniem silnika benzynowego. Należy kilkukrotnie przekręcić kluczyk, wówczas pompa napełnia układ paliwem. Z kolei w silnikach wysokoprężnych należy odpowietrzyć układ, napełniając go paliwem.

Jak wymienić filitr paliwa ?

 

Zapchany filtr paliwa - jakie są objawy ?

Niepokojącymi objawami, których przyczyną może być zapchany filtr paliwa może być przerywanie jednostki napędowej. Inne wyznaczniki to utrata mocy, lub też problemy z uruchomieniem samochodu.
W nowszych modelach samochodu o konieczności wymiany filtra paliwa, informuje kontrolka check-engine, lub też komunikaty na zestawie wskaźników.

Należy także zwrócić uwagę na możliwość wyboru nieodpowiedniego filtra. Wówczas filtr może stawiać zbyt duży opór przepływającemu paliwu, a objawy będą zbliżone do tych spowodowanych przez zatkany filtr.

 

Wymiana filtra paliwa - cena

Koszt wymiany filtra paliwa w zakładzie mechanicznym oscyluje w granicach 100 zł.

Sprawdź Naszą szeroką ofertę filtrów paliwa, a także innych części zamiennych dla motoryzacji dostępnych w Naszym sklepie.

 

pixel