Darmowa dostawa od 449,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Samodzielna regeneracja reflektorów – jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

2023-01-16

Regeneracja reflektorów - jak się do tego zabrać?

Zmatowiałe reflektory nie tylko ograniczają nocne pole widzenia, lecz również znacząco obniżają estetykę samochodu. A ponieważ na tym blogu poruszamy kwestie związane z detailingiem, to dzisiaj napiszemy o regeneracji lamp samochodowych. Dowiesz się co zrobić, by zmatowione obudowy reflektorów odzyskały swoją pierwotną przejrzystość. Jak naprawić zmatowiałe reflektory? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego reflektory samochodowe matowieją?

Zanim opowiemy o tym, jak zregenerować zniszczone reflektory, chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego lampy samochodowe matowieją. Każda nowa obudowa reflektora jest pokryta powłoką ochronną. Powłoka ta zdziera się pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W trakcie jazdy samochodem w klosze reflektorów uderzają drobne kamyczki i inne zanieczyszczenia czego skutkiem jest stopniowe zdzieranie wspomnianej warstwy ochronnej oraz powstawanie matujących mikrouszkodzeń na kloszu lampy samochodowej. Co gorsza, plastik reflektorów pozbawiony wspomnianej powłoki zaczyna się utleniać, czego efektem jest dalsze matowienie i żółknięcie reflektorów. Spokojnie – nie musisz wymieniać starych zmatowiałych lamp. Nawet najbardziej „dojechane” klosze da się zregenerować!

Samodzielna regeneracja reflektorów – jak to zrobić?

Samodzielna regeneracja reflektorów

Aby samodzielnie zregenerować reflektory, potrzebujesz następujących produktów:

  • zestaw do polerowania reflektorów samochodowych,
  • ścierka i gąbka,
  • taśma maskująca,
  • preparat do zabezpieczania plastikowych kloszy reflektorów.

Ile kosztuje regeneracja reflektorów w domowym garażu? Na potrzebne Ci akcesoria i kosmetyki samochodowe wydasz około 100 złotych. Jednorazowo zakupione kosmetyki samochodowe wystarczą na solidną regenerację nawet kilkunastu lamp. Jeżeli planujesz zlecić wykonanie tej usługi w salonie detailingowym, to licz się z wydatkiem rzędu 300 złotych. 

Polerka do reflektorów plastikowych – czy będę jej potrzebował?

Polerka do reflektorów plastikowych

Spokojnie, nie potrzebujesz żadnych profesjonalnych elektronarzędzi do polerowania. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w zestawie do polerowania reflektorów – ściernice, gąbki polerskie i gąbki wykończeniowe. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup polerki, to sprawdź produkty dostępne w naszej ofercie.

Czy muszę wymontować klosze reflektorów samochodowych przed regeneracją?

demontaż kloszy przed regeneracją reflektorów

Dzisiaj opowiadamy o odnawianiu lamp samochodowych w domowym zaciszu. Dlatego przedstawiony sposób nie wymaga od Ciebie specjalistycznej wiedzy, nie będziesz musiał demontować żarówek ani zdejmować kloszy. Skupimy się wyłącznie na części zewnętrznej obudowy lamp. To właśnie ona jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych i to właśnie jej regeneracja przynosi najlepsze efekty.

Regeneracja reflektorów krok po kroku

Krok 1: W pierwszej kolejności należy oczywiście wymyć reflektory samochodowe. Klosze najpierw płuczemy wodą. Zapewne w większości przypadków klosze będą po tym zabiegu wyglądały na czyste. Im dokładniej wyczyścisz powierzchnię regenerowanych reflektorów, tym na więcej użyć wystarczą Ci akcesoria polerskie i tym lepszy będzie końcowy efekt. Dlatego, aby mieć jednak pewność, że klosze są prawidłowo odtłuszczone i wyczyszczone użyjmy jeszcze płynu APC lub roztworu płynu do mycia naczyń z wodą.

Krok 2: Kiedy reflektory są już umyte i wysuszone, to następnym krokiem jest zabezpieczenie karoserii samochodu przed uszkodzeniami. Istnieje ryzyko, że w trakcie polerowania reflektorów „zjedziesz” na maskę czy zderzak i zedrzesz lakier. Dlatego elementy karoserii graniczące z reflektorem zabezpiecz taśmą maskującą.

Krok 3: Ok teraz przechodzimy do polerowania reflektorów. Klosze polerujemy drobnymi, gęstymi, kolistymi ruchami. Wykonywanie ruchów oscylacyjnych (z boku na bok w pionie lub poziomie) nie jest dobrą praktyką, ponieważ ciężko jest w ten sposób równomiernie wypolerować klosze. Jeżeli polerujesz lampy przy użyciu ściernic, to pamiętaj o zachowaniu kolejności stosowania – od tej o najniższej gradacji, do tej o najwyższej. Ręczne polerowanie wykonuje się jednak najczęściej przy użyciu gąbki polerskiej i politury. Cała czynność zajmie Ci zapewne kilkanaście minut – zakończ polerowanie w momencie, w którym powierzchnia reflektorów będzie błyszcząca i przejrzysta.

Krok 4: Teraz należy ponownie umyć reflektory i pozbyć się resztek spolerowanego plastiku. W ten sposób przygotujesz klosze do zabezpieczenia ich powłoką ceramiczną lub inną warstwą ochronną.

Krok 5: Przy użyciu gąbki wykończeniowej (lub jakiejkolwiek czystej, gęstej gąbki) ruchem polerskim nanieś nano uszczelniacz na powierzchnię reflektorów. Powłoka nano uszczelniacza chroni plastik reflektorów przed utlenianiem, dzięki czemu lampy nie matowieją ani nie żółkną. Teraz pozostaw lampy samochodowe do wyschnięcia na 3-4 godziny w zacienionym miejscu lub 2-3 godziny w pełnym słońcu.

Krok 6: Kolejny etap to nakładanie powłoki ceramicznej. Dzięki nałożeniu tej warstwy dłużej utrzymasz efekty swojej pracy. Powłoka ta dodatkowo chroni lampy przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem promieniowania UV. Preparat nakładamy przy użyciu ściereczki z mikrofibry i pozostawiamy do wyschnięcia na kolejne cztery godziny. Voila – reflektory jak nowe!

Regeneracja reflektorów - powłoka ceramiczna

pixel