Ruda nie taka straszna jak ją malują
Rdza jest zmorą wszystkich posiadaczy samochodów – nieusuwana może przyczynić się do poważnych uszkodzeń karoserii i podzespołów auta. Przysłowiowa „ruda” potrafi także skutecznie utrudnić sprzedaż samochodu. Potencjalni nabywcy zazwyczaj widząc ją pod maską albo starają się renegocjować cenę, albo zaczynają szukać innego auta. Nie odkryjemy więc przysłowiowej Ameryki stwierdzeniem, że rdza to same kłopoty. I właśnie dlatego opowiadamy, jak pozbyć się rdzy z karoserii samochodu!
Spis treści:
- Rdza – w jaki sposób i dlaczego powstaje
- Dlaczego samochodów nie wytwarza się ze stali nierdzewnej?
- Jak pozbyć się rdzy?
Rdza – w jaki sposób i dlaczego powstaje
Rdza powstaje w efekcie utleniania żelaza i jego stopów. Proces ten nazywany jest korozją metalu. Korozja metalu to negatywny proces – kolejne warstwy metalu łuszczą się i przemieniają w brązowy osad, a korodujący element traci na wytrzymałości. W szczególności na korozję narażone są elementy metalowe wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Wilgoć wspiera korozję, dlatego właśnie prędzej czy później rdza pojawia się na elementach karoserii samochodowej.
Dlaczego samochodów nie wytwarza się ze stali nierdzewnej?
Stal nierdzewna to stop żelaza z domieszką chromu i węgla – właśnie dzięki tym pierwiastkom metal ten nie ulega korozji. Niestety ze względu zbyt wysoki koszt produkcji, nie stosuje się tego rodzaju stopu przy produkcji karoserii samochodowej. Ze stali nierdzewnej wykonuje się jedynie elementy części samochodowych. Za barierę ochronną dla stali zastosowanej w karoserii samochodu uznaje się lakier, który chroni ją przed kontaktem z wilgocią. Niestety w miejscu ubytków lakieru często pojawia się nasza przysłowiowa „Ruda”. Nie warto więc zwlekać z pozbywaniem się rys na lakierze i zawsze starać się ich pozbyć przy pierwszej okazji.
Jak pozbyć się rdzy?
Jeżeli na karoserii Twojego samochodu pojawiła się rdza, to w pierwszej kolejności należy usunąć ją przy użyciu drucianej szczotki lub papieru ściernego o średniej, lub wysokiej gradacji. Teraz odkrytą powierzchnię metalową należy zabezpieczyć przed dalszą korozję. W ofercie hurtowni z kosmetykami samochodowymi Hurtoils znajdziemy wysokiej klasy neutralizatory rdzy. Neutralizator rdzy to preparat do zabezpieczania elementów metalowych przed korodowaniem, aplikujemy go zgodnie z zaleceniami producenta na oczyszczoną powierzchnię.
Jeżeli korozja wystąpiła w miejscu ubytku lakieru, to nie zamalowujemy oczyszczonej powierzchni od razu po aplikacji preparatu, ponieważ aplikację neutralizatora należy kilka razy powtórzyć. Dlaczego? Ponieważ w wypadku tego typu środków, pierwsza aplikacja służy pełnej neutralizacji procesu utleniania. Preparat częściowo wnika w strukturę metalu i eliminuje korozję, a wraz z resztkami powstałymi w trakcie tego procesu tworzy organiczny związek żelaza stanowiący warstwę ochronną. Kolejne aplikacje to kolejne warstwy i trwalszy efekt. Po aplikacji kilku warstw możemy polakierować ubytek.