Darmowa dostawa od 349,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Regularne czyszczenie gaźnika zwiększa żywotność silnika

2023-02-07
Regularne czyszczenie gaźnika zwiększa żywotność silnika

czyszczenie gaźnika zwiększa żywotność silnika

Produkcja ostatniego samochodu ze spalinowym silnikiem gaźnikowym została zakończona ponad dekadę temu, ale takie jednostki wciąż stosuje się w wielu motocyklach oraz spalinowych sprzętach użytkowych. Dlatego dziś opowiemy o tym, na czym polega czyszczenie gaźnika oraz jakie są objawy jego zabrudzenia. Jeżeli więc szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego Twój motocykl nagle traci moc i zaczyna się krztusić w trakcie jazdy? Ten wpis jest specjalnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Gaźnik – co to jest?

Gaźnik odpowiada za mieszanie powietrza z benzyną w proporcjach zgodnych z aktualnym zapotrzebowaniem silnika i przekazywanie tej mieszanki. Element ten jest więc częścią układu zasilania silnika. Mieszanie paliwa z powietrzem wpływa na wydajność pojazdu – silnik może osiągnąć wyższe osiągi przy niższym zużyciu paliwa. W tym miejscu należy wspomnieć, że gaźniki w silnikach samochodowych używa się od lat 70 XIX wieku aż do ostatniej dekady XX wieku. W latach 90 ubiegłego wieku kolejni producenci samochodów stopniowo rezygnowali z gaźnikowych systemów zasilania silnika na rzecz nowocześniejszej technologii – czyli układów wtryskowych.

Pomimo tego, że gaźnik został wyparty przez nowsze technologie w samochodach osobowych, to silniki zasilane tym elementem wciąż są montowane w motorowerach, skuterach, niektórych motocyklach czy na przykład kosiarkach spalinowych. Napisaliśmy już, że gaźnik odpowiada za mieszanie paliwa z powietrzem i przekazywanie tej mieszanki dalej do innych elementów układu silnikowego – jego rola jest więc kluczowa dla poprawnej pracy silnika. Jakie objawy mogą wskazywać na awarię gaźnika?

gaźnik co to jest?

Czym objawia się uszkodzenie gaźnika?

Objawy, jakie mogą wskazywać nieprawidłową pracę gaźnika to:

  • spadek mocy silnika,
  • spadek dynamiki silnika,
  • problemy z rozruchem,
  • nadmierne zużycie paliwa,
  • charakterystyczne dławienie się i krztuszenie silnika,

Chyba każdy kierowca dobrze zna ten moment, kiedy w trakcie zwykłej jazdy z naszym pojazdem „coś zaczyna się dziać”. Dziwne spadki dynamiki, szarpanie, dławienie się silnika, a po zaparkowaniu – problemy z rozruchem. Jak już wspomnieliśmy, objawy te nie muszą od razu wskazywać na poważną awarię silnika, a na nieprawidłową pracę gaźnika. Zazwyczaj element ten przestaje działać poprawnie ze względu na zanieczyszczenie. W gaźniku oczyszczają się zanieczyszczenia zawarte w paliwie i zasysanym powietrzu. Z czasem warstwa osadu może być tak duża, że część ta po prostu przestaje poprawnie działać. W dalszej części tekstu opowiemy, jak oczyścić gaźnik.

Jak oczyścić gaźnik?

Gaźnik silnika można oczyścić na trzy sposoby. Osoby znające się na mechanice pojazdowej mogą zdemontować gaźnik i oczyścić go w myjce ultradźwiękowej. Taka myjka znajduje się na wyposażeniu wielu warsztatów samochodowych. Koszt takiego wyczyszczenia gaźnika dostarczonego przez klienta waha się w przedziale od 50 do 100 złotych. Czyszczenie tego elementu można także w pełni zlecić mechanikowi. W takiej sytuacji koszt usługi czyszczenia gaźnika może wynieść od 100 do 200 złotych.

My ze swojej strony sugerujemy samodzielne czyszczenie gaźnika bez demontażu tej części. Brzmi nieprawdopodobnie? W ofercie naszej hurtowni znajdziesz preparaty do czyszczenia gaźników – między innymi te, których zastosowanie nie wymaga demontażu tej części. Taki preparat to na przykład Mannol 9770 – aby go użyć, potrzebujesz jedynie wiedzieć, w którym miejscu w Twojej maszynie znajduje się filtr powietrza. Później wystarczy już jedynie postępować zgodnie z wytycznymi producenta. W skrócie cały proces czyszczenia polega na rozpyleniu preparatu po elementach wewnętrznych gaźnika. Poczekaniu na wyschnięcie i uruchomieniu silnika na biegu jałowym. Na koniec dodamy, że koszt takiego czyszczenia jest równy cenie preparatu – oscyluje więc w okolicach 20 złotych.

 

Mannol 9770 spray do czyszczenia gaźników

Co jaki czas powinno się przeprowadzać czyszczenie gaźnika?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ dużo zależy tutaj od kilku czynników. Rodzaju silnika, rodzaju gaźnika oraz od tego, jak intensywnie eksploatowana jest dana maszyna. Użytkownikom jednośladów zalecamy jednak, aby czyścić gaźnik co najmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu letniego. Większość osób zabiera się do czyszczenia gaźnika w momencie, w którym jest on już tak brudny, że zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Jeżeli aktualnie Twój jednoślad nie wykazuje żadnych problemów z działaniem silnika, a jego gaźnik nigdy nie był czyszczony, to i tak zalecamy je wykonać. Zobaczysz sam, jak poprawią się osiągi Twojej maszyny po wykonaniu takiego prostego czyszczenia!

czyszczenie gaźnika co ile?

pixel