Darmowa dostawa od 349,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja kół samochodowych od A do Z

2023-01-16

pielęgnacja kół samochodowych od A do Z

Często w trakcie mycia samochodu skupiamy się na elementach karoserii, szybach czy reflektorach a zapominamy o felgach i oponach. Dlatego w niniejszym wpisie postanowiliśmy poruszyć temat czyszczenia i konserwacji kół samochodowych. W które kosmetyki samochodowe do pielęgnacji opon warto zainwestować? Co zrobić, aby felgi samochodowe znów błyszczały jak nowe? Sprawdźmy!

Pielęgnacja opon w samochodzie

Wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że opony powinno się regularnie pielęgnować, czyli myć i konserwować. To właśnie na nie wywierany jest nacisk masy całego samochodu. To właśnie przez opony przenoszona jest siła napędu pojazdu na powierzchnię drogi. Ze względu na bezpośredni kontakt z nawierzchnią opony narażone są na ścieranie, zabrudzenia i mikrouszkodzenia (na przykład powstałe w wyniku kontaktu gumy z sola drogową). Dlatego dbałość o ogumienie samochodu nie powinna ograniczać się wyłącznie do regularnych wymian, lecz także polegać na odpowiedniej pielęgnacji aktualnie używanego kompletu.

pielęgnacja opon w samochodzie

Jak pielęgnować opony samochodowe?

W pierwszej kolejności opony należy porządnie umyć. Następny etap to zastosowanie preparatu – pamiętaj, że kosmetyki do pielęgnacji opon stosujemy wyłącznie po wysuszeniu ogumienia! Od kilku lat w świecie kosmetyków samochodowych lansuje się termin „efekt mokrej opony”. Chodzi o tę głębię koloru i połysk świeżo umytej opony. Jak wydobyć z opon samochodowych intensywną czerń? Oto kilka preparatów, które pomogą Ci uzyskać ten efekt:

  • QUIXX Tyre to tak zwane czernidło do opon – kosmetyk samochodowy pogłębiający odcień czerni na elementach z tworzywa sztucznego. Przywraca oryginalny kolor i wytwarza warstwę ochronną na powierzchni opony. Jeżeli zdecydujesz się go użyć, to pamiętaj o zabezpieczeniu felg taśmą malarską!

Czernidło do opon QUIXX Tyre

  • K2 Carso Aura to niezwykle skuteczny płyn do nabłyszczania opon. Preparat przywraca naturalną głębię koloru i nabłyszcza gumę. Wytworzona przez niego powłoka antystatyczna powstrzymuje brud przed osadzaniem się na powierzchni ogumienia.

 

Płyn do nabłyszczania opon K2 Carso Aura

  • Tenzi Detailer Opona Plastik – detailery to kosmetyki samochodowe, które stosujemy, aby maksymalnie poprawić odbiór wizualny danego elementu – w tym wypadku opon i plastików. Preparat wydobywa oryginalną głębię koloru, nabłyszcza i odżywia gumę, dzięki czemu jest ona odporniejsza na uszkodzenia czy zmatowienie. Z doświadczenia dodamy, że preparat ten można również stosować do odżywienia gumy wycieraczek oraz uszczelek.

 

Tenzi Detailer Opona Plastik

Dressing do opon – co to takiego?

Dressing do opon – to preparat do pielęgnacji opon w formie sprayu kremu lub płynu. Taki środek powinien odżywiać gumę opon oraz chronić ją przed działaniem promieniowania UV i utlenianiem. Często takie preparaty pozostawiają również specjalną powłokę, która stanowi barierę ochronną opon przed kontaktem z solą drogową czy substancjami o odczynie kwaśnym. Termin dressing do opon jest aktualnie stosowany dla szerokiego spektrum produktów. Tak więc przy wyborze kosmetyków z tej grupy warto kierować się takimi parametrami jak wygoda aplikacji czy właściwości substancji czynnej, a nie tym, czy dany produkt jest sprzedawany jako dressing. 

Konserwacja opon sezonowych

Jak zadbać o „leżakujące” opony letnie w sezonie zimowym? Podobnie jak o opony zimowe w sezonie letnim. Komplet zdjętych opon należy w pierwszej kolejności solidnie wypłukać wodą i pozbyć się w ten sposób wszelkich zanieczyszczeń w postaci piasku, drobnego żwiru czy pyłu. Następnie, opony trzeba osuszyć. Kolejnym etapem jest zastosowanie preparatu konserwującego. Z naszej strony możemy polecić Atlas Pneubell T.P. Preparat ten mieszamy w misce lub zraszaczu z wodą w proporcjach 1 do 3 i nanosimy przy użyciu gąbki na opony (w środku i na zewnątrz). Po takim zabiegu opony są chronione przed parceniem – teraz wystarczy je już tylko zabezpieczyć folią i pozostawić do przyszłego sezonu w zacienionym miejscu. Ok, o oponach to na razie tyle, a teraz przejdźmy do kwestii pielęgnacji felg. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Czym myć felgi samochodowe?

Oto akcesoria, w które powinieneś się zaopatrzyć:

  • szczotka do mycia felg – najlepiej zaopatrzyć się w dwie (jedną z gęstym i cienkim, drugą z twardym i rzadkim włosiem),
  • gąbka do mycia felg – najlepiej gęsta i dwustronna,
  • ściereczka z mikrofibry lub gąbka do wcierania pasty polerskiej.
  • ścierka do wycierania wody i resztek detergentu.

 

czym myć felgi samochodowe

Jak pielęgnować alufelgi?

O alufelgi dbamy w podobny sposób jak o felgi stalowe  i z innych tworzyw. Przy zakupie preparatów zwróć uwagę na to, czy dany kosmetyk samochodowy jest przeznaczony do pielęgnacji felg aluminiowych. W ofercie naszego sklepu znajdziesz dedykowane zestawy naprawcze do felg aluminiowych, pasty do polerowania aluminium i oraz inne kosmetyki samochodowe do alufelg.

Jak pielęgnować felgi?

Podobnie jak opony, tak i felgi należy regularnie myć. Po przepłukaniu felg wodą usuń większe zanieczyszczenia przy użyciu szczotek i ścierki – unikaj tarcia i drapania, bo możesz w ten sposób porysować lakier. Ok, teraz przyszła pora na trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia. Pozbędziesz się ich przy pomocy preparatu do mycia felg – może być to środek uniwersalny lub dedykowany dla tworzywa, z którego zostały wykonane felgi (np. aluminium). Zabrudzeń w postaci smoły lub innych kleistych, oleistych substancji pozbędziesz się stosując taki kosmetyk samochodowy jak na przykład Deironzer+. 

Następny etap to polerowanie felg pastą polerską przy użyciu gąbki polerskiej lub ściereczki z mikrofibry. Polerujemy wykonując szybkie, gęste i koliste ruchy ściereczką z pastą dociskaną do powierzchni felgi. Wymytą i wypolerowaną felgę warto jeszcze zabezpieczyć specjalną powłoką antystatyczną (np. Sonax Xtreme). Taka powłoka będzie chronić powierzchnię felgi przed osadzaniem się nowych zabrudzeń i pozwoli na długie utrzymanie efektów Twojej pracy. 

 

pixel