Darmowa dostawa od 449,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olej silnikowy na zimę - Jaki wybrać ? Kiedy wymienić ?

2022-09-22

Olej silnikowy na zimę - jaki wybrać ?

 

Olej silnikowy na zimę - Jaki wybrać ? Kiedy wymienić ? - Spis treści:

 

Czy wymieniać olej silnikowy na zimę ?

Olej mineralny, syntetyczny, czy półsyntetyczny?

Olej silnikowy na zimę - czy olej wielosezonowy będzie dobrym rozwiązaniem?

Klasa lepkości oleju - odpowiedni olej silnikowy na zimę

Na co warto zwrócić uwagę przed zimą ?

 

Czy wymieniać olej silnikowy na zimę ?

Odpowiedni olej silnikowy na zimę to niezwykle istotna kwestia.

Powoli zbliżają się mrozy, dlatego też kierowcy muszą odpowiednio przygotować swoje pojazdy na okres zimowy. Podczas gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza nie każdy olej silnikowy będzie spełniał swoje zadanie, i w sposób właściwy chronił silnik. Poniżej dowiesz się na jakie kwestie przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego musisz zwrócić uwagę.

Głównym zadaniem oleju jest odpowiednia ochrona silnika, m.in. przez dobre smarowanie. Te ostatnie stanowi jedną z kluczowych kwestii przy wyborze oleju silnikowego w okresie zimowym. Ważne by olej ten miał niską lepkość, co będzie pomocne przy zimnym rozruchu.

Olej mineralny, syntetyczny, czy półsyntetyczny?

Na rynku pojawiło się tak wiele rodzajów olejów, że kierowcy często potrzebują fachowej pomocy, aby dobrać odpowiedni olej do swojego silnika. Głównie powinno się stosować do zaleceń producenta, a także ocenić kondycję silnika, w czym może nam pomóc mechanik.

Olej silnikowy najczęściej składa się w 80% z oleju bazowego, a ok. 10-20% stanowią dodatki.

W okresie zimowym najlepszymi parametrami cechuje się jednak płyn syntetyczny, który dzięki niskiej lepkości, wysokim właściwościom smarnym, w sposób równomierny olej zostaje rozprowadzony po całym silniku. Przy starszych modelach samochodów, z dużym przebiegiem właściwszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oleju mineralnego. Pojazdy te wymagają większej ilości tego specyfiku, i dzięki nim silnik nie zostanie narażony na rozszczelnienie - jak może mieć to miejsce w przypadku zastosowania oleju syntetycznego, z większymi ilościami dodatków czyszczących.

Olej półsyntetyczny z kolei jest kompromisem pomiędzy olejem syntetycznym, a mineralnym. Jest tańszy niż ten pierwszy, i wykazuje lepsze właściwości od oleju mineralnego.

Olej silnikowy na zimę - mineralny, syntetyczny czy półsyntetyczny ?

Olej silnikowy na zimę - czy olej wielosezonowy będzie dobrym rozwiązaniem?

Ciekawą propozycją jest olej wielosezonowy, wówczas nie musisz martwić się temperaturami na zewnątrz. Olej ten sprawdzi się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Olej ten jest wygodnym rozwiązaniem, i przybywa jego zwolenników.

Polecamy wielosezonowy olej SHELL HELIX HX7 SN/CF A3/B4 5W40. Jest to olej na bazie syntetycznej, zawierający Technologię Aktywnego Oczyszczanie Shell - która chroni przed szkodliwymi osadami. Olej ten pomaga także wydłużyć okres eksploatacji silnika, w każdych warunkach jazdy. Specjalna mieszanina bazowych olejów mineralnych, a także syntetycznych pozwala na osiągnięcie zdecydowanie lepszych parametrów w porównaniu do produktów wyłącznie na bazie oleju mineralnego.

 

Olej wielosezonowy - SHELL HELIX 5W40

 

Klasa lepkości oleju - odpowiedni olej silnikowy na zimę

Klasa lepkości oleju wskazuje z jaką łatwością olej będzie przepływał przez silnik podczas określonej temperatury.

Oleje, które są przeznaczone na zimę oznacza się literą W (ang. winter). Rekomenduje się ich stosowanie w niskich temperaturach od -10 do -40 stopni Celsjusza.

Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych (SAE) opisała 6 klas lepkość olejów zimowych -

0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W,

a także 8 klas letnich, które są oznaczone cyfrą po literze W -

W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50, W60.

Zatem olej w niskich temperaturach powinien zachowywać odpowiednia płynność, z kolei podczas upałów odpowiednia lepkość.

W temperaturach -20 stopni Celsjusza rekomendowane są oleje o niskiej lepkości - 0W, czy 5W.

Zatem cyfra znajdująca się przez literą W, powinna być jak najniższa.

Olej z oznaczeniem 0W30 sprawdzi się w temperaturze poniżej -35 stopni Celsjusza, oraz w temperaturze dodatniej 30 stopni Celsjusza.  Z kolei olej z oznaczeniem 5W30 w temperaturze ujemnej do -30 stopni Celsjusza, i dodatniej 30 stopni Celsjusza.

 

olej na zimę - castrol 5w30

 

Bezsprzecznie, jednym z najbardziej popularnych olejów jest olej 5W40, który zachowuje najbardziej optymalne parametry w temperaturze ujemnej -25 stopni Celsjusza, i temperaturze dodatniej 35 stopni Celsjusza.

Na co warto zwrócić uwagę przed zimą ? 

Podsumowując, przed zimą zalecamy sprawdzenie poziomu oleju silnikowego (który rekomendujemy sprawdzać co najmniej 2 razy w miesiącu). Niski poziom płynu, może prowadzić do poważnych awarii.

Przede wszystkim najlepszym okresem na wymianę oleju silnikowego jest jesień. Kiedy temperatury spadną poniżej 0 stopni Celsjusza, warto posiadać już olej, który zapewni odpowiednią ochronę silnika podczas mrozów.

W tym okresie istotna będzie również kontrola stanu akumulatora, a także układu chłodzenia.

na co warto zwrócić uwagę przed zimą ?

 

pixel