Darmowa dostawa od 449,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odświeżamy wnętrze samochodu – skóra i plastiki. Jakich preparatów i akcesoriów użyć?

2022-12-20

Czyszczenie plastików w samochodzie

Co zrobić by skórzana tapicerka i plastikowe elementy w samochodzie odzyskały dawną świetność? Jak odświeżyć i czym czyścić ekoskórę w aucie? Odpowiedzi na te i więcej pytań poznasz dzięki przeczytaniu niniejszego artykułu. Opowiemy o tym, jak przy użyciu kosmetyków samochodowych sprawić by wnętrze ukochanego auta znów błyszczało jak nowe. Informacji do przekazania mamy całkiem sporo, więc bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!

Detailingowe czyszczenie wnętrza auta – skóra i plastiki

Elementy wykonane z tworzyw sztucznych znajdziemy w każdym samochodzie – zarówno w limuzynie, jak i w zwykłej osobówce. Kokpit, wewnętrzne uchwyty drzwi, guziki sterowania, pokrętła – chyba każdy jest w stanie wymienić co najmniej kilka takich plastikowych elementów. W parze z plastikami często spotkamy skórę bądź ekoskórę. Tworzywa tego rodzaju są stosowane do eleganckiego wykończenia samochodowych wnętrz – nadają im uroku i estetyki, więc są chętnie wykorzystywane przez producentów samochodów. Wnętrza wykończone wyłącznie plastikiem, kojarzone są raczej z tańszymi wersjami samochodów. 

Ząb czasu jednak nie wybiera i odciska swoje piętno zarówno na kokpitach plastikowych, jak i tych wykończonych skórą. Jego ślad zobaczymy również na skórzanych obiciach foteli. Dlatego dziś opowiadamy o tym, co zrobić by wnętrze Twojego samochodu (niezależnie od marki, wersji czy klasy) odzyskało dawny blask. Efekt ten uzyskasz właśnie dzięki detailingowi, czyli najprościej to ujmując drobiazgowemu czyszczeniu i konserwacji poszczególnych elementów wnętrza samochodu.

 

Jak przygotować kokpit i elementy plastikowe do czyszczenia?

Zanim przejdziemy do właściwego detailingu, należy pozbyć się kurzu z wnętrza samochodu. Dlatego w pierwszej kolejności kokpit oraz drzwi przetrzyj wilgotną szmatką, a następnie odkurz dywaniki i fotele w samochodzie. Ok, kiedy już pozbyłeś się zalegającego kurzu, możesz przejść do odświeżania i konserwacji. Oto kilka preparatów i akcesoriów, których potrzebujesz do realizacji tego zadania:

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest stosowanie jednego preparatu do czyszczenia i konserwacji całego samochodowego wnętrza. Nie jest to dobrą praktyką, ponieważ poszczególne materiały wykończenia różnią się pod względem struktury i właściwości chłonnych. W tym miejscu warto dodać, że większość preparatów do pielęgnacji skóry może pozostawiać biały nalot na elementach plastikowych. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że czyszczony materiał absorbuje preparat w innym stopniu, niż materiał, dla którego produkt jest dedykowany. Dlatego nie uzyskamy przysłowiowego „efektu wow”, czyszcząc auto jednym preparatem, a powłoki powstałe wskutek takiego „czyszczenia” są nie tylko nieestetyczne, lecz również obniżają komfort używania samochodu.

Ochrona i konserwacja plastików w samochodzie

Korzystając z okazji, warto także wspomnieć o aspekcie ekonomicznym. Czy naprawdę czyszczenie i konserwacja samochodu przy użyciu jednego preparatu jest tańszą opcją? Uzyskany efekt nigdy nie będzie tak zadowalający, jak po wykorzystaniu dedykowanych kosmetyków samochodowych. A preparat zużyje się po kilkunastu użyciach. Z drugiej strony zakup zestawu profesjonalnych kosmetyków samochodowych to jednorazowa inwestycja – tego typu preparaty wystarczą na kilkadziesiąt czyszczeń, a uzyskany efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających fanów motoryzacji. Oczywiście, wstępne czyszczenie możemy wykonać przy użyciu jednego płynu (APC, o którym wspomnimy za chwilę), ale do szczegółowego czyszczenia (detailingu) i konserwacji warto stosować preparaty dedykowane dla danego materiału.

Płyn APC do czyszczenia wnętrza samochodu

Skrót APC pochodzi od angielskiego terminu All Purpose Cleaner, czyli uniwersalny środek czyszczący. Jak nazwa wskazuje płyn APC to uniwersalny środek czyszczący, ale nie konserwujący. Możemy go użyć w pierwszej fazie czyszczenia właściwego – preparat taki jak Cartec Essentials Interior Multi Cleaner usuwa zabrudzenia z wszystkich elementów wewnętrznych samochodu. Nie pozostawia smug czy nalotów, a jego skład jest bezpieczny zarówno dla materiałów sztucznych (jak plastik czy ekoskóra), jak i naturalnych (np. drewno lub skóra). Taki preparat należy stosować w pierwszej kolejności – jeszcze przed konserwacją skóry i plastików. Jeżeli chodzi o skórzaną tapicerkę samochodową, to do jej czyszczenia mimo wszystko najlepiej zastosować preparat dedykowany, o którym wspominamy w kolejnym akapicie.

 

Cartec Essentials Cleaner

Płyn do czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej

Skórzaną tapicerkę czyścimy przy użyciu preparatu takiego jak FRESSO Leather Cleaner. Możemy go również zastosować do czyszczenia skórzanych elementów na drzwiach czy kokpicie, jednak wyłącznie, jeżeli mamy pewność, że są wykonane ze skóry naturalnej. Głównym składnikiem FRESSO Leather Cleaner jest aktywna piana, która wnika w strukturę skórzanych obić i eliminuje nie tylko same zanieczyszczenia, lecz również przykre zapachy. Preparat odżywia kolor materiału oraz pozostawia skórę czystą, gładką, pachnącą i świeżą – teraz pora na kolejny krok, czyli zabezpieczenie, konserwację i pielęgnację czyszczonych elementów.

 

FRESSO Leather Cleaner - płyn do czyszczenia skóry

Płyn do konserwacji skóry samochodowej

Wyczyszczone i odświeżone elementy skórzane należy odpowiednio zabezpieczyć, by utrzymać efekt uzyskany zastosowanymi wcześniej kosmetykami samochodowymi. Tenzi Leder Cream GT to produkt służący nie tylko do impregnacji skóry naturalnej, lecz również sztucznej. Środkiem tym możemy więc potraktować elementy skórzane, winylowe oraz te z ekoskóry. Ten niezwykle wydajny produkt łatwo się aplikuje i doskonale wnika nawet w lakierowane elementy. Teder Cream GT to kosmetyk samochodowy dla profesjonalistów, stosowany w renomowanych auto SPA i salonach detailingowych. Wytwarzana przez niego powłoka w pełni chroni skórzane elementy przed promieniowaniem UV i wilgocią co znacząco wydłuża żywotność materiału.

 

Tenzi Leder Cream GT do zabezpieczania skóry

Kosmetyk samochodowy do konserwacji plastików 

Ok, na koniec wspomnimy jeszcze o konserwacji elementów plastikowych – na nie również oddziałuje wilgoć, zmienna temperatura czy promieniowanie UV. Dlatego je również należy zabezpieczyć dedykowanym preparatem, przy czym z naszej strony sugerujemy dressing do plastików wewnętrznych. Taki żel do pielęgnacji elementów plastikowych nie tylko odżywia materiał i pogłębia kolor, lecz również pozostawia warstwę ochronną. Dressing Shiny Garage Interior Plastic Protectant Matt pozostawia warstwę satynową, która wykazuje właściwości antystatyczne, czyli hamuje osadzanie się kurzu.

 

Shiny Garage Interior Plastic Protectant Matt

 

pixel