Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Numer VIN pojazdu - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

2022-09-19

numer vin pojazdu - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

 

Numer VIN pojazdu - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć - Spis treści:

 

Numer VIN pojazdu - co to jest ?

Gdzie znajduje się numer VIN?

Jak odczytać dane z numeru VIN?

Sprawdzanie VIN

Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

 

Numer VIN pojazdu - co to jest ?

VIN to w anielskim rozwinięciu Vehicle Identification Number -  dosłownie numer identyfikacyjny pojazdu. Nazywany także numerem nadwozia.

Numer VIN to nic innego jak indywidualny numer każdego pojazdu. Można go porównać do numeru PESEL. Zatem jest to po prostu numer identyfikacyjny, istotne jest, to że do tego numeru są przypisane podstawowe dane samochodu. VIN nie zmienia się, tak jak ma to miejsce w przypadku zmian numeru rejestracyjnego. Jest przypisany do konkretnego samochodu od momentu jego powstania. Zatem zmiana właściciela pojazdu nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN znajdziemy w dokumentach naszego samochodu - w dowodzie rejestracyjnym. Numer ten znajduje się w polu o oznaczeniu literą „E”. Znajduje się również w karcie pojazdu, oraz na druku ubezpieczenia OC.

Numer nadwozia możemy znaleźć także na różnych elementach samochodu m.in. pod przednią maską pojazdu, na prawym nadkolu, czy pod przednią szybą w lewym dolnym rogu. Numer ten może zostać także umieszczony pod wykładziną bagażnika - z prawej strony,  na  przednim słupku (po stronie kierowcy), czy tez na prawym nadkolu.

Gdzie znajduje się numer vin ?

 

Tabliczka pod maską z VIN

Jak odczytać dane z numeru VIN?

Nr VIN został ujednolicony dzięki normie ISO 3779, dzięki temu w Stanach Zjednoczonych oraz Europie numer ten składa się z 27 znaków - liter i cyfr, z wyłączeniem takich liter jak: I,O,Q.

  • Pierwsze trzy znaki określają region, kraj pochodzenia pojazdu, a także producenta - jest to segment WMI.
  • Następne 6 znaków zawiera dane dotyczące specyfikacji technicznej samochodu, są to cyfry od 4-9  i zawierają się w segmencie VDS. Ostatni znak z segmentu VDS jest liczbą kontrolną.
  • Z kolei ostatni segment VIN zawiera znaki od 10-17, które są numerem seryjnym pojazdu. Mogą zawierać informacje dotyczące m.in. rodzaju silnika (co przykładowo może być przydatne przy doborze odpowiedniego oleju silnikowego), wyposażenia pojazdu, oraz jego napędu.

 

Jak odczytać dane z numeru vin ?

Sprawdzanie VIN

Sprawdzanie VIN jest częstą czynnością przy zakupie samochodu. W wielu przypadkach jest istotne również podczas zakupu części samochodowych - aby dobrać jak najbardziej odpowiednią część niezbędny jest numer VIN. Jak już wcześniej wspominano numer VIN pozwoli nam ustalić, czy samochód jest faktycznie bezwypadkowy - prawie każdy samochód z komisu ma taki opis, co niestety nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Poza tym mamy okazję, do sprawdzenia czy został nam przedstawiony faktyczny przebieg samochodu, w tym aspekcie również, jak powszechnie wiadomo, mogą występować pewne nieścisłości. 

Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

Darmowy raport VIN

Numer ten sprawdzisz za darmo na wielu serwisach internetowych, jednak za pełen wiarygodny raport będziemy musieli uiścić opłatę. Jest ona jednak niewielka w porównaniu do zakupienia uszkodzonego, lub powypadkowego pojazdu.

Numer VIN w ASO

Informację dotyczące numeru VIN otrzymasz także w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Jednak co istotne nie wszyscy producenci przechowują taką bazę danych. Przykładowo marka Opel nie prowadzi europejskiej, oraz polskiej bazy danych. Z kolei inni producenci mają specjalne wymogi dot. sprawdzenia numeru VIN. W przypadku marki BMW, podczas sprawdzenia tych danych musi być obecny aktualny właściciel pojazdu.

Zatem znajomość numeru VIN powinna być niezbędna zarówno jak potencjalnych kupców, jak i obecnych właścicieli pojazdów.

 Zakup pojazdu a numer vin

 

pixel