Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lakier samochodowy znów jak nowy? Z nami to możliwe

2022-12-28

lakier samochodowy znów jak nowy

Świeży i lśniący lakier samochodowy jest ozdobą każdego nowego auta. Niestety wraz z każdym kolejnym przejechanym kilometrem jego pierwotny blask przygasa i wypłyca się głębia koloru. Dziś więc opowiemy o tym, co zrobić, by lakier samochodowy znów lśnił jak nowy. Dowiesz się nie tylko jak odświeżyć lakier samochodowy, lecz również poznasz akcesoria do jego polerowania i dowiesz się, jak konserwować lakier samochodowy. Jeżeli więc lakier Twojego samochodu potrzebuje pilnego odświeżenia, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do dalszej lektury!

Lakier samochodowy – funkcja ozdobna i ochronna

Lakier samochodowy jest substancją powłokotwórczą, którą nakładamy na karoserię. Głównym zadaniem takiej lakierowanej powłoki jest ochrona elementów karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych. Takie czynniki to przede wszystkim wilgoć, promieniowanie UV oraz pył i kurz unoszące się w powietrzu w trakcie jazdy i mogące powodować mikrouszkodzenia karoserii. W sezonie zimowym do zagrożeń dla naszego lakieru można również śmiało zaliczyć sól drogową. Drugą najważniejszą funkcją lakieru samochodowego jest oczywiście funkcja ozdobna. Obecnie lakiery samochodowe dostępne są w tysiącach kolorów i mogą doskonale podkreślić zarówno charakter kierowcy, jak i samochodu. Każdy kolor i odcień lakieru samochodowego ma przyporządkowany unikalny kod, który najczęściej widnieje w dokumentacji samochodu. Warto mieć tę informację na uwadze planując zamalowywanie ubytków lakieru – pokrycie ubytku na czarnym lakierze innym czarnym lakierem, nie zawsze przyniesie pożądany efekt!

Wstępne czyszczenie lakieru samochodowego

Przejdźmy teraz do pierwszego etapu czyszczenia lakieru samochodowego, jakim jest czyszczenie wstępne. Co będzie Ci potrzebne? Podpowiadamy!

wstępne czyszczenie lakieru samochodowego

Po pierwsze samochód nie powinien być rozgrzany, a samo czyszczenie należy przeprowadzać w garażu, wiacie lub nienasłonecznionym miejscu. Preparat do mycia wstępnego mieszamy z wodą w pojemniku opryskiwacza zgodnie z zaleceniami producenta. Z naszej strony możemy polecić środki takie jak BINDER Premium Pre-Wash 500ml czy BINDER Premium Neutral Pre-Wash Citrus+ 5L. Oba wymienione sprawdziliśmy w praktyce i możemy potwierdzić ich wysoką jakość działania. Środek wymieszany z wodą rozprowadzamy na powierzchni lakieru przy użyciu opryskiwacza. Ważne, aby preparat rozprowadzany był równomiernie, a sama czynność przebiegała sprawnie – bez robienia niepotrzebnych przerw. Dlaczego? Ponieważ piana zbyt długo zalegająca na powierzchni lakieru może pozostawiać smugi!

W praktyce taka piana powinna zostać spłukana po okresie trzech do pięciu minut – i właśnie w tym celu potrzebujesz węża ogrodowego. Prawdopodobnie po spłukaniu stwierdzisz, że nie wszystkie zabrudzenia udało się usunąć – w szczególności mogą być to na przykład trudne do usunięcia pozostałości ptasich odchodów i insektów.

Jak usunąć insekty z lakieru samochodowego?

Jak usunąć owady z lakieru samochodowego? To proste! Do realizacji tego zadania potrzebujesz preparatu takiego jak K2 Nuta Anti Insekt PRO. Środek ten radzi sobie doskonale nie tylko z usuwaniem owadów, lecz również innych uporczywych zabrudzeń z powierzchni lakieru samochodowego, lusterek, szyb czy reflektorów. Z jego pomocą nie będą Ci więc straszne zabrudzenia w postaci żywicy drzew, ptasich odchodów i oleistych substancji niewiadomego pochodzenia!

 

płyn do usuwania owadów K2 Nuta Anti Insekt PRO

Polerowanie lakieru samochodowego

polerowanie lakieru samochodowego

Kiedy już etap czyszczenia wstępnego uznamy za zakończony, to pora przejść do polerowania lakieru samochodowego. Czynność tą można przeprowadzić przy użyciu różnych środków i akcesoriów, jednak my ze swojej strony sugerujemy zastosowanie glinki do czyszczenia lakieru. Glinka do polerowania wykazuje bardzo ciekawe właściwości czyszczące – jej mikrodrobinki przenikają w strukturę lakieru samochodowego, dzięki czemu dogłębnie wywabiają zabrudzenia. Warto również wspomnieć o tym, że glinka jest na tyle miękka, że w jej wypadku nie musimy martwić się o powstanie rys na powierzchni lakieru (czego nie można powiedzieć o wielu gąbkach polerskich). Produkty do polerowania lakieru samochodowego bazujące na glince polerskiej to na przykład:

Alternatywą dla glinki może być zastosowanie pasty polerskiej – na przykład ADBL AIO SOFT, produkt ten wygładza powierzchnię lakieru i usuwa niewielkie rysy i pozostawia wspaniały połysk.

 

Pasta polerska ADBL AIO SOFT

Konserwacja lakieru samochodowego

Ok, aby jak najdłużej utrzymać uzyskany efekt i dodatkowo zabezpieczyć lakier przed nowymi zabrudzeniami czy uszkodzeniami, należy jeszcze pokryć jego powierzchnię powłoką ochronną. Na rynku znajdziemy różne rodzaje powłoki ochronnej lakieru samochodowego – tą najbardziej popularną jest oczywiście wosk. Produkt taki jak BINDER Premium Hydrophobic Wax 5L aplikujemy przy użyciu spryskiwacza i rozprowadzamy ściereczką z mikrofibry. Uzyskana warstwa wykazuje właściwości hydrofobowe – czyli w największym uproszczeniu, odbija cząsteczki wody i innych zabrudzeń chroniąc w ten sposób lakier.

 

Binder premium wosk

Alternatywą dla popularnych wosków samochodowych może być powłoka ceramiczna. Uważamy, że warto się co najmniej zastanowić nad wyborem tego rodzaju ochrony. Powłoka ceramiczna nie tylko bardzo dobrze chroni lakier przed zabrudzeniami czy działaniem warunków pogodowych, lecz również doskonale wydobywa głębię koloru. Tego rodzaju preparaty możemy podzielić na produkty klasy premium (w których wypadku efekt może utrzymywać się nawet do kilku lat) oraz produkty półprofesjonalne. Kosmetyk samochodowy SONAX Profiline Ceramic Coating EVO z pewnością możemy zaliczyć do tej pierwszej kategorii. Jego największe zalety to skuteczność i trwałość – uzyskana powłoka jest odporna na działanie większości preparatów czyszczących, dlatego zabezpieczony nią samochód możemy bez obaw myć w myjni samochodowej. Z łatwością usuniemy z jej powierzchni nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, a sam lakier sprawia wrażenie, jakby miał o kilka poziomów głębszy kolor. W wypadku większości wysokiej klasy powłok ochronnych należy mieć na uwadze, że po aplikacji formują się one nawet do kilku dni – dobrze w tym czasie garażować samochód, aby uzyskać najlepszy efekt!

SONAX Profiline ceramic powłoka cermamiczna

Wśród produktów półprofesjonalnych warto wyróżnić SONAX Xtreme Ceramic Spray Coating, czyli pozycję budżetową, której nie można odmówić kilku zalet – pierwszą jest oczywiście atrakcyjna cena. Kolejną jest łatwość aplikacji i wysoki poziom ochrony lakieru gwarantowany dzięki uzyskanej powłoce. Powłoka ta formuje się ekspresowo – lakier jest zabezpieczony w zaledwie 5 minut! Uzyskany efekt jednak utrzymuje się przez 8 do 12 tygodni. Tak więc zastosowanie tego preparatu jest dobrym posunięciem, jeżeli zależy nam na tym, by szybko i niskim kosztem zabezpieczyć lakier samochodu przed trasą.

 

SONAX cermic spray na lakier samochodowy

pixel