Korekta lakieru - Na czym polega? Czy warto ją wykonać ?
Korekta lakieru - Na czym polega? Czy warto ją wykonać ? - Spis treści:
Korekta lakieru - najważniejsze informacje
Jak wykonać korektę lakieru krok po kroku ?
Korekta lakieru - najważniejsze informacje
Korekta lakieru służy przede wszystkim do pozbycia się mikrozarysowań, które mogły powstać na skutek nieprawidłowego mycia samochodu. Innymi czynnikami wpływającymi na owe mikrozarysowania są m.in. ptasie odchody. Jednak ze względu na to jak bardzo wystrzegałbyś się ochrony lakieru, jego zmatowanie i utrata blasku jest naturalnym procesem, na który wpływ mają również inne czynniki zewnętrze - takie jak pogoda, sól, pyłki roślin, czy zabrudzenia organiczne w postaci owadów.
Dobrą wiadomością jest jednak to, że w dużej mierze jest to proces odwracalny - jak w przypadku wcześniej wspomnianych mikrozasrysowań, czy zmatowania lakieru.
Korekta lakieru pozwala na przywrócenie połysku powierzchni samochodu, przez co zostaje nadana głębia jego koloru. Zostaje zniwelowana widoczność rys, a lakier wygląda jak nowy, i jest zabezpieczony na długi czas.
Aby korekta lakieru była przeprowadzona w sposób prawidłowy należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak: wartość i grubość lakieru, a także stan powłoki lakierniczej. Istotną kwestią jest także to czy już korzystaliśmy wcześniej z takiej usługi. Średnio przyjmuje się, że korektę lakieru powinno się przeprowadzać tylko dwa razy. Przed tym procesem powinno ocenić się stan lakieru, oraz jego pozostałą grubość.
Jednoetapowa korekta lakieru
Korekta lakieru - one step umożliwia usunięcie ok. 60 % wszelkich zarysowań. Jest to jedna z najczęściej wybieranych usług lakierniczych. Pozwoli na uzyskanie efektu odświeżenia i nadania blasku, a także uzyskania efektu głębi koloru.
Wieloetapowa korekta lakieru
Ten rodzaj korekty pozwoli na usunięcie ok. 80% zarysowań. Pełna korekta usunie najcięższe zarysowania, efekt wizualny przypomina taflę szkła. Po wieloetapowej korekcie lakieru jego stan bardzo przypomina stan lakieru pojazdu prosto z salonu.
Jak wykonać korektę lakieru krok po kroku ?
Decydując się na wieloetapowy proces korekty lakieru uzyskujemy gładką i połyskliwą powierzchnię. W przypadku wyboru tej usługi mamy do czynienia z dłuższym procesem, który zazwyczaj rozpoczyna się od dogłębnego oczyszczenia zarówno mechanicznego, jak i chemicznego. Kolejno następuje analiza uszkodzeń lakieru, często przy użyciu miernika. Po analizie dobiera się system polerski, a następnie są realizowane zadania z zakresu usuwania defektów. Kolejno następują wszelkie prace wykończeniowe, aż do doprowadzenia lakieru do maksymalnego połysku.
Po korekcie lakier często zabezpiecza się woskiem, lub powłoką ceramiczną.
Korekta, a polerowanie
Należy zwrócić także uwagę na różnicę pomiędzy korektą lakieru, a tradycyjnym sposobem polerowania. Pierwszą różnicą jest czas trwania usług - pierwsza z nich trwa zdecydowanie dłużej. Po drugie korekta jest zabiegiem wieloetapowym, i w sposób pełniejszy zabezpiecza lakier, niwelując widoczność jego defektów.
Korekta lakieru cena
Wachlarz cen za korektę lakieru jest bardzo szeroki. Cena uzależniona się często od miasta, lokalizacji, czy funkcjonującej konkurencji na tym samym obszarze. Jednakże ceny standardowo rozpoczynają się od ok. 300 zł - w zależności od wybranego pakietu. W przypadku wyboru pełnej korekty lakieru - trzyetapowej, cena może wynosić ponad 1000 zł.
Często w tej usłudze realizuje się także czyszczenie wnętrza pojazdu.
Korzystając z tej usługi możesz poczuć się jakbyś odbierał nowy samochód prosto z salonu, który swoim połyskiem będzie wyróżniał się na drodze.