Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Konserwacja opon samochodowych – jak przechowywać opony sezonowe?

2023-02-26
Konserwacja opon samochodowych – jak przechowywać opony sezonowe?

konserwacja opon samochodowych

Zbliża się koniec sezonu zimowego – dla większości kierowców pora ta wiąże się z koniecznością wymiany opon z zimowych na letnie. Jak przygotować opony zimowe do leżakowania? Co zrobić, aby ogumienie nie sparciało i służyło dobrze w kolejnym sezonie zimowym? Odpowiadamy!

Opony samochodowe – podeszwy każdego auta

Opony to element pojazdu będący pod stałym naciskiem ciężaru auta oraz odpowiedzialny za przenoszenie siły napędu na powierzchnię drogi. Jeżeli już mowa o powierzchni drogi, to nie odkryjemy przysłowiowej Ameryki stwierdzeniem, że opony mają z nią stałą styczność. Oznacza to, że są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane wbijającym się żwirem i innymi drobinami. Niebezpieczny dla naszych opon jest także kontakt ze szkodliwymi substancjami – na przykład solą drogową, która niespłukana może wnikać w strukturę gumy. Sól drogowa jest szkodliwa dla opon w podobnym stopniu co dla podeszwy naszych butów. Jak dbać o opony i chronić je przed szybkim zużywaniem?

opony samochodowe - podeszwy każdego auta

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jeżeli używasz opon sezonowych letnich, to należy je wymienić najpóźniej przed nadejściem sezonu zimowego. Z kolei opony zimowe wymieniamy przed nadejściem sezonu letniego – wie to dobrze każdy kierowca. Jak przechowywać opony sezonowe? Przede wszystkim opony należy solidnie wypłukać z piasku, żwiru i innych zanieczyszczeń. W następnej kolejności stosujemy płyn do pielęgnacji opon. Powinien być to preparat, który odżywia gumę opon i hamuje procesy utleniania.

Utlenianie opon – dlaczego opony parcieją?

Guma, podobnie jak wiele innych materiałów sztucznych i naturalnych podlega procesowi utleniania – czyli twardnieje i parcieje pod wpływem reakcji z tlenem. Wskutek utleniania guma opon traci swoje najważniejsze właściwości, jakimi są giętkość i sprężystość. Jest to powolny proces, zachodzący przede wszystkim w wierzchnich warstwach ogumienia. Utlenianie opon możemy spowolnić właśnie dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów w trakcie leżakowania opon. Taki preparat powinien nie tylko odżywiać gumę opon, lecz wytwarzać również powłokę ochronną na powierzchni opony, dzięki czemu guma takiej opony wolniej reaguje z tlenem.

Hurtoils.pl – wysokiej jakości preparaty do pielęgnacji opon

preparaty do pielęgnacji opon

Hurtoils.pl to internetowa hurtownia z kosmetykami samochodowymi i akcesoriami motoryzacyjnymi. W jej ofercie znajdziesz wysokiej klasy preparaty do pielęgnacji opon. Jaki preparat do konserwacji opon wybrać najlepiej? Najlepiej jeżeli jest to preparat z grafenem – taki jak Turtle Wax Hybrid Solutions Tyre Shine Graphene Acrylic. Grafen przenika w strukturę gumy, wpływa na trwałość opon i zwiększa ich wodoodporność. Środek wytwarza na powierzchni opony warstwę ochronną, która chroni gumę nie tylko przed utlenianiem, lecz również przed działaniem promieniowania UV i innymi szkodliwymi chemikaliami. Zaletą tego produktu jest także wygodna aplikacja – sprzedawany jest w butelce z atomizerem. Regularne używanie tego i podobnych preparatów realnie wpływa na wydłużenie żywotności opony.

 

Turtle Wax do konserwacji opon

 

pixel