Jak umyć samochód na myjni samoobsługowej?
Szybko, sprawnie i niedrogo – tak najprościej można opisać proces mycia samochodu na myjni bezdotykowej. My do tego skrótowego opisu chcielibyśmy dodać jeszcze czwarte słowo, czyli: „skutecznie”. Dlatego dziś chcielibyśmy nieco szerzej poruszyć temat mycia samochodu na myjni bezdotykowej. Jak się do tego zabrać? O czym powinniśmy pamiętać, korzystając z kolejnych programów i przyrządów czyszczących? Jakich praktyk należy unikać, by lakier naszego samochodu stale wyglądał jak nowy, a lampy nie zaśniedziały po kilkunastu wizytach? Sprawdźmy!
Jak przygotować się do mycia samochodu na myjni samoobsługowej?
Zacznijmy od czegoś, co większości mogłoby się wydawać banałem, jednak wierzymy, że wśród naszych czytelników jest wciąż wiele osób, które jeszcze nie korzystały z tego typu myjni. Po pierwsze, zadbaj o odpowiedni ubiór – istnieje ryzyko, że w trakcie mycia zachlapiesz się zmywanym błotem i innymi zabrudzeniami. Dlatego, jeżeli chcesz umyć auto solidnie, a nie je tylko powierzchownie przepłukać, to załóż wygodną odzież roboczą oraz odpowiednie obuwie. Zadbaj także o zapas drobnych monet. Automaty w tego typu myjniach zazwyczaj nie przyjmują banknotów. A teraz – do dzieła!
Mycie samochodu na myjni bezdotykowej
Głównym przyrządem czyszczącym na tego rodzaju myjniach jest lanca, która w zależności od programu zrasza bądź tryska wodą z detergentem, woskiem lub środkiem nabłyszczającym. Na niektórych myjniach możemy się również spotkać ze szczotką służącą do mycia pianowego. W tym miejscu chcielibyśmy nadmienić, że używanie takiej szczotki nie jest bezpieczne dla lakieru samochodowego. W jej włosiu mogą pozostawać zabrudzenia takie jak ziarenka piasku! Dużo lepszym rozwiązaniem jest usunięcie większości brudu przy użyciu lancy. Zabrudzenia, których nie uda Ci się usunąć w ten sposób, możesz także usunąć przy użyciu samochodowej gąbki Jumbo. Podstawowe programy, z którymi spotkamy się w bezdotykowej myjni samochodowej to:
- Mycie wstępne – czyli płukanie samochodu wodą ze środkiem czyszczącym, która tryska z lancy pod wysokim ciśnieniem.
- Spłukiwanie – mycie polegające na spłukiwaniu z samochodu resztek zabrudzeń i pozostałości wody z detergentem.
- Woskowanie – pokrywanie elementów samochodu warstwą woskową.
- Nabłyszczanie – końcowe płukanie samochodu woda ze środkiem nabłyszczającym.
Nazwy programów mogą różnić się od siebie w zależności od marki myjni. Obok wyżej wymienionych możesz również spotkać się z programami dodatkowymi takimi jak pielęgnacja top, mycie wodą z proszkiem czy mycie aktywną pianą. Jeżeli chodzi o tę ostatnią opcję, to warto z niej skorzystać – aktywna piana doskonale rozmiękcza zaschnięte i uporczywe zabrudzenia. Skorzystanie z opcji mycia aktywną pianą ułatwi i przyspieszy proces dalszego czyszczenia.
Na co uważać myjąc samochód na myjni bezdotykowej?
OK – teraz napiszemy trochę o zagrożeniach czyhających na nas na myjni bezdotykowej. Wspomnieliśmy już o szczotce, której używania odradzamy. Koniecznie zwróć uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości lancy od powierzchni lakieru w trakcie mycia – zazwyczaj jest to około 30 cm. W każdej myjni jest zamieszczona informacja o sugerowanej odległości – jej wartość jest uzależniona od ciśnienia tryskającej wody. Mycie samochodu bez zachowania tej bezpiecznej odległości może skutkować odpryskiwaniem lakieru!
Kolejna sprawa to reflektory. Tutaj ponownie – unikaj stosowania wspomnianej szczotki, ponieważ jest to przepis na zmatowienie obudowy lampy. Reflektorów nie należy również woskować, podobnie jak zresztą szyb, ponieważ skutkiem zastosowania tego trybu, jest pozostawienie cienkiej powłoki woskowej na czyszczonej powierzchni.
Jak myć reflektory samochodowe na myjni samoobsługowej?
Najlepiej przy wykorzystaniu trzech podstawowych trybów – mycia wstępnego, płukania oraz nabłyszczania. W naszej hurtowni zaopatrzysz się również w zestaw do odnawiania reflektorów, dzięki któremu lampy Twojego samochodu znów będą przejrzyste jak nowe!
Reflektory warto również zabezpieczyć specjalną powłoką, która chroni je przed matowieniem. Nie jest to artykuł sponsorowany, dlatego wymieniamy tylko dwa wartościowe produkty do pielęgnacji lamp samochodowych z asortymentu naszej hurtowni. Polecamy jednak zapoznać się z naszą pełną ofertą – chętnie doradzimy przy wyborze odpowiednich kosmetyków samochodowych!
Ile kosztuje mycie samochodu?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – wszystko zależy od poziomu zabrudzenia i sprawności osoby czyszczącej. Zazwyczaj jest to kwota w przedziale od 5 do 15 złotych. Na koniec sprzedamy Wam ciekawy patent, dzięki któremu uda Wam się zaoszczędzić kilka cennych złotówek i odrobinę równie cennego czasu. Dobrą praktyką jest mycie samochodu nocą. Wiele myjni w godzinach nocnych umożliwia umycie samochodu po okazyjnych cenach – jest to częsta promocja, spotykana zarówno na myjniach mniejszych firm, jak i przy markowych stacjach.
Jeżeli na przykład, w godzinach dziennych za jeden kredyt wart złotówkę możemy korzystać z myjni przez 45 sekund, to nierzadko nocą za ten sam kredyt umyjemy auto przez półtorej minuty. A czas? Myjnie bezdotykowe są niezwykle popularne wśród kierowców i oblegane przez większość dnia. Jeżeli więc nie chcesz tracić czasu na stanie w kolejce, to ponownie polecamy umyć samochód nocą!