Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie ?

2022-09-15

 Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie ?

 

Spis treści:

Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie?

Czym sprawdza się poziom oleju w silniku?

Prawidłowy poziom oleju na bagnecie

Jak często sprawdzać poziom oleju ?

 

Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie?

Sprawdzanie poziomu oleju w samochodzie nie jest czynnością niezwykle trudną. Dlatego warto od czasu do czasu wykonać ją samodzielnie, nie należy wyłącznie polegać na kontrolkach. Niski poziom oleju zwiększa obciążenie silnika, i może skrócić jego żywotność. Obecnie wiele samochodów, posiada czujniki poziomu oleju silnikowego, jednak jak wiemy elektronika czasem potrafi nas zawodzić.

Poza tym wielu ekspertów uważa, że kontrolka może zaświecić się już w krytycznym momencie, w którym silnik mógł już się zacząć zacierać. 

Dlatego też dobrą praktyką jest samodzielne sprawdzanie jego ilości - szczególnie przed dłuższą podróżą.

Czym sprawdza się poziom oleju w silniku?

Aby samodzielnie sprawdzić poziom oleju w silniku potrzebujemy czystej szmatki, oraz ze względów higienicznych - jednorazowych rękawiczek. Najbardziej prawidłowy pomiar będzie się odbywał na równej powierzchni, dlatego najlepiej dokonywać pomiaru na parkingach, lub innych wypoziomowanych powierzchniach. Po zaparkowaniu odczekaj około 10 minut, aby olej wrócił do miski olejowej. Następnie wyciągnij bagnet  do pomiaru oleju, wytrzyj do czysta wcześniej przygotowaną szmatką, włóż ponownie bagnet, upewniając się, że dostał włożony do maksymalnej głębokości. Kolejno wyciągnij bagnet i ustaw go poziomo, aby odczytać poziom oleju.

Pamiętaj, że niska temperatura może wpłynąć na poziom podczas pomiaru.

Czym sprawdza się poziom oleju w silniku ?

Prawidłowy poziom oleju na bagnecie

Odczytamy go dzięki dwóm liniom znajdującym się na końcu tego przyrządu  - poziom oleju powinien znajdować się jak najbliżej najwyższej linii.

Jeżeli będzie znajdował się bardzo blisko dolnej linii - należy uzupełnić olej silnikowy. Jeżeli natomiast olej znajduje się pośrodku między dwoma liniami, również można dolać olej. W ten sposób maksymalnie wykorzystujesz właściwości oleju, tym samym zapewniając silnikowi najlepszą ochronę.

Dodatkowo podczas tej czynności sprawdź stan oleju - jego zapach i konsystencję. Szczególnie zwróć uwagę na zanieczyszczenia widoczne na bagnecie. Wyczuwalny zapach paliwa powinien także być powodem do niepokoju - szczególnie jeżeli Twój samochód posiada filtr cząstek stałych.

Ważną wskazówka jest to, aby dolewać olej w niewielkich ilościach, sprawdzając jego poziom.

Prawidłowy poziom oleju na bagnecie

Jak często sprawdzać poziom oleju

Przed pojawieniem się elektronicznych czujników w samochodach, kierowcy sprawdzali poziom oleju za pomocą bagnetu średnio raz w tygodniu. Przy nowszych generacjach samochodów, tak częste sprawdzanie nie będzie koniecznie. Jednak przy częstej jeździe po mieście, a tym samym częstym zatrzymywaniu się i ruszaniu, oraz przy ekstremalnych temperaturach  zaleca się regularniejsze sprawdzanie oleju.

Niekorzystny wpływ na olej może mieć także jakość paliwa.

Reasumując, zawsze sprawdzaj poziom oleju silnikowego przed dłuższą podróżą. Dobrą praktyką będzie sprawdzanie poziomu raz na tydzień, lub przynajmniej dwa razy w miesiącu. Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele samochodów z instalacją LPG - tego rodzaju samochody mogą przejawiać nadmierne zużycie oleju.

Jak często sprawdzać poziom oleju

Pamiętaj sprawdzenie poziomu oleju w samochodzie zajmie tylko kilka minut. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych sytuacji, a przede wszystkim pieniędzy.

Oleje silnikowe najlepszej jakości, renomowanych producentów znajdziesz TUTAJ.

pixel