Darmowa dostawa od 349,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ABC czyszczenia klimatyzacji i nawiewów w samochodzie

2023-01-22
ABC czyszczenia klimatyzacji i nawiewów w samochodzie

 czyszczenie klimatyzacji i nawiewów w samochodzie

Nudności, gorsze samopoczucie, rozstrojenie uwagi i nerwowość, a nawet infekcje dróg oddechowych – czy wiesz, że każda z tych dolegliwości może być skutkiem podróżowania samochodem z zagrzybioną klimatyzacją? Każda z wyżej wymienionych, może również przyczynić się do wypadku na drodze! Dlatego w trosce o Wasze zdrowie poruszamy bardzo ważny temat – dowiesz się jak dbać o klimatyzację w samochodzie. Czym czyścić nawiewy samochodowe i co zrobić, aby nie zagrzybić klimatyzacji? Zapraszamy do lektury!

Układ wentylacji i klimatyzacja w samochodzie

Jedni nie wyobrażają sobie bez niej letniej podróży inni, zamiast ją stosować, wolą otworzyć okna czy uruchomić nawiew – nie ulega jednak wątpliwości, że każdy współczesny samochód powinien mieć działającą klimatyzację. Klimatyzacja samochodowa współdzieli układ i instalację z wentylacją w samochodzie. Element ten jest odpowiedzialny za utrzymanie optymalnych warunków klimatycznych we wnętrzu auta. Jakkolwiek termin „warunki klimatyczne” nie brzmi dziwnie w odniesieniu do kabiny samochodowej, tak przepływ świeżego powietrza o optymalnej temperaturze jest niezwykle ważny w kontekście komfortu prowadzącego.

„nabijanie klimatyzacji samochodowej” – co to znaczy?

Poprzez „nabijanie klimatyzacji” rozumiemy uzupełnienie czynnika chłodniczego (np. hfo-1234yf lub R-134a), którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z kabiny samochodowej. Co jaki czas powinno się nabijać klimatyzację? Najlepiej nabijać ją mniej więcej co dwa lata – niezależnie od tego, jak często z niej korzystamy. Dlaczego? Ponieważ nawet w wypadku szczelnych instalacji rocznie ulatnia się około 10% odczynnika chłodzącego.

nabijanie klimatyzacji - co to znaczy?

Przykry zapach z nawiewów samochodowych – zagrzybienie klimatyzacji

Dlaczego nawiewy samochodowe śmierdzą? Ponieważ mogą być zanieczyszczone lub zagrzybione. Odór unoszący się z nawiewów potrafi skutecznie uprzykrzyć podróż nawet najbardziej zaprawionemu w bojach drogowych kierowcy. Co gorsza, zapuszczony układ nawiewowy trudno jest doprowadzić do stanu pierwotnego – dlatego należy go czyścić i konserwować przy użyciu wymienionych poniżej preparatów:

Moje Auto preparat do czyszczenia klimatyzacji

CarPlan Kleen Air odgrzybiacz

K2 Klima Doktor preparat do czyszczenia i odgrzybiania

 

TEC2000 spray do klimatyzacji

Każdy z wymienionych środków bazuje na substancji czynnej w postaci bezpiecznego dla człowieka gazu wykazującego właściwości grzybobójcze i antybakteryjne. Najczęściej taki preparat aplikujemy bezpośrednio do nawiewów przy temperaturze ogrzewania powietrza obniżonej do minimum. Nie jest to jednak regułą, a dostępnych preparatów jest wiele – dlatego w wypadku ich używania należy zawsze stosować się do wytycznych producenta.

Odgrzybianie klimatyzacji w warsztacie samochodowym

Odgrzybianie układu klimatyzacji samochodowej możemy także zlecić w warsztacie samochodowym lub firmie zajmującej się ozonowaniem. Realizacja takiej usługi obciąży nasz portfel kwotą w przedziale 200 do 500 złotych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że koszt preparatów wymienionych powyżej waha się pomiędzy 15 a 70 złotych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się zlecić czyszczenie klimatyzacji w warsztacie, czy przeprowadzimy je na własną rękę, to nie należy czekać z nim do momentu, w którym z wywietrzników zacznie dochodzić nieprzyjemny zapach.

Jak często serwisować klimatyzację samochodową?

Klimatyzację samochodową najlepiej odgrzybiać regularnie – dwa razy w roku, na wiosnę i wczesną jesienią. Odgrzybianie klimatyzacji na wiosnę jest szczególnie ważne w wypadku niegarażowanych pojazdów, ponieważ przez jesień i zimę są one wystawione na działanie wilgoci. Drobnoustroje mają więc sprzyjające warunki i dużo czasu na to, aby zalęgnąć się i namnożyć w układzie wentylacyjnym samochodu.

Następnie, kiedy nadejdzie cieplejsza pora roku, a Ty zaczniesz używać klimatyzacji, namnożone drobnoustroje będą wydmuchiwane przez wywiew do wnętrza samochodu. Skutkiem tego procesu jest nie tylko nieprzyjemny zapach, ale poważne konsekwencje zdrowotne. Wdychanie mikrobów oraz zarodników grzybów i pleśni może wywoływać choroby dróg oddechowych, uczulenia oraz obniża koncentrację!

Jak zapobiec zagrzybieniu klimatyzacji?

odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Jak już wspomnieliśmy, klimatyzacja współdzieli układ z wentylacją. Powietrze w wentylacji jest podgrzewane lub wychładzane odczynnikiem chłodniczym. Procesy te powodują skraplanie powietrza i zbieranie się wilgoci w układzie wentylacyjno-klimatyzacyjnym. Dlatego klimatyzację najlepiej wyłączyć na 15 minut przed planowanym końcem podróży, a jednocześnie pozostawić uruchomiony nawiew, aby pozbyć się wilgoci zalegającej w okładzie.

Każda, również ta domowa klimatyzacja, powinna być także uruchamiana regularnie – słaba cyrkulacja powietrza w układzie wspiera osadzanie się i namnażanie drobnoustrojów, bakterii i grzybów. Kolejna sprawa to dbanie o czystość w kabinie kierowcy – nawiewy należy regularnie czyścić od zewnątrz. Nie powinien na nich zalegać kurz i inne zanieczyszczenia.

pixel